ABD Rusya’nın Keşif Uçaklarını Engelledi

Alaska semalarına yaklaşan Rus keşif uçakları,  ABD’nin F-22 savaş uçakları ile engellendi. Rusya’ya ait 4 adet TU-142 model savaş uçağı Alaska yakınlarında keşif uçuşu yaptı. Bu sırada ABD uçakları, Rus savaş uçaklarının uçuşunu engelledi.

Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı, uçuşu engellemesi yaptıklarını sosyal medya üzerinden açıkladı. Yapılan açıklamada Rus uçaklarının 8 saat süreyle, Alaska kıyılarından 65 mil uzaklıkta uçuş yaptığı söylendi.

Bu uçuş ABD hava sahasına girilmeden engellendi. F-22 savaş uçakları, tanker uçağı ve erken uyarı sistemleri ile ABD hava sahasına girilmesi engellendi. Ve Rus uçakları alandan uzaklaştırıldı.

Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı Komutanlarından General Terrece bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre ABD ve Rus uçakları bu sene ilk kez karşı karşıya gelmedi. Komutanın yaptığı açıklamaya göre iki ülke uçağı 10 defa daha Alaska yakınlarında karşılaştı.

ABD Rusya Arasında Gerginlik

Amerika Savunma Bakanlığı, Rus keşif uçaklarına önleme yaptığını açıkladı. Bunun üzerine dünya da bu durum gerginlik olarak duyuruldu. Türkiye son dakika olarak Tu-142 tipi keşif Rus uçağının, ABD ait bir savaş uçağı tarafından engellendiği haberleri verildi.

Rusya Savunma Bakanlığı henüz konuya ilişkin bir açıklama yapmadı. ABD hava sahasında Rus keşif uçağını taciz edilmesi olayındaki gelişmeler merak ediliyor.

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4931096/abd-rusyanin-kesif-ucaklarini-engelledi