Ekonomiye Koronavirüs Etkisi: 400’den Fazla Ürüne Gümrük Vergisi Eklendi

Koronavirüs ekonomideki etkisini göstermeye devam ediyor. Resmi gazetede yayınlanan yeni karar ile 400 üzerinde ürüne ek gümrük vergisi uygulanacağı duyuruldu. Vergilerin 30 Eylül tarihine kadar geçeli olacağı ve %20’ye varan ek vergiler olabileceği iletildi.

Yeni normal ile beraber ekonominin kalkınması adına birçok karar alınmaya başladı. Esnafa ve halka destek kredileri ve düşük faiz oran imkanları sunuluyor. Bunun dışında tabi zamlar ve vergiler ile de piyasaya corona virüsü etkisi hissettiriliyor.

Bu bağlamda; Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı ve farklı sektörlerde 400’den fazla ürüne gümrük vergisi getirildi. Ek vergilerin Eylül ayına kadar süreceği ve yüzde 20 oranında bir vergi artışı olacağı belirtildi.

Hangi Ürünlere Ek Gümrük Vergisi Uygulanacak?

Koronavirüs pandemisi sonrası ekonominin çok daha kötü hale gelmesinden sonra finansal adımlar atılmaya devam ediliyor. Gümrük vergisi kararı da bu adımlardan bir tanesi olarak resmi gazetede yayımlandı. Karar sonrası düşük seviyelerden başlayarak vergi oranları artacak ürünler şu şekilde;

Yukarıda listelenen ve benzeri ürünlere 30 Eylüle kadar ekstra vergi uygulanması kararı alındı. Eylül ayının sonuna kadar yüzde 20 oranında uygulanacak olan vergiler daha sonra düşürülerek devam edecek. 30 Eylül’den sonra 10 puan düşüşlerle vergi uygulanmaya devam edilecek.

Bazı Ürünlere Yüzde 10 Ek Vergi Getirilecek

Güneş panellerinde kullanılmak üzere yansıtıcı ithal edilmektedir. İthal ürünler için alınan kararlar arasında bu paneller hakkında özel bir karar alındı. Alınan karara göre panellere uygulanacak olan ek gümrük vergisi yüzde 10 olarak uygulanacak.

Ayrıca akıllı kart üretiminde ve plastik kart üretiminde kullanılan plastikler için de vergi oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Bu vergi oranları 30 Eylül tarihine kadar uygulanacak.

Belirlenen ilave gümrük vergileri ile iç pazarın ekonomisi hareketlendirilmeye çalışılacak. İthal ürünlerin ve dış pazarın etkisini azaltarak, yerli üreticiye destek verilmek isteniyor.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4932047/ekonomiye-koronavirus-etkisi-400den-fazla-urune-gumruk-vergisi-eklendi