El Yıkayacak Suyumuz Yok! Kırklareli Elmacık Köyü Pandemide İsyan Ediyor!

Kofçaz – Elmacık Köyü susuz kaldıkları için seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor. Kırklareli Kofçaz ilçesinde susuzluktan isyan etmeye başlayan halk, tüm birimlere şikayetlerini bildirdikleri halde sonuç alamadıklarından yakınıyor. Yetkililere ulaşmak istediklerini ve seslerini duyurarak su sorunlarının çözülmesini isteyen Kofçaz – Elmacık köyü sakinleri, uzun süredir su problemi yaşadıkların bildiriyor.

Uzun yıllardır su kaynaklarında ve şebekeden hanelerine su dağıtım sorunu yaşadıklarını söyleyen Elmacıklılar, pandemi döneminde sorunun daha da arttığını bildirdiler. Köy sakinleri, yalnızca sabah saatlerinde bazı hanelere 1-2 saat kadar bazı hanelere de 15 dakika süreyle şebekeden su dağıtımı yapıldığını söylüyorlar. Bu süre içerisinde de köyün yüksek kesimlerine suyun ulaşmadığını bildiren köy halkı, su ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını ifade ediyorlar.

Bazı hanelerin evlerine su depoları aldıklarını fakat su gelmediği için, su deposunun da çözüm olmadığını bildiren Elmacıklılar susuzluktan şikayet ediyorlar. İnsanların 2020 yılına gelindiği bu zamanda ellerini yıkayacak ve abdest alacak dahi su bulamadıklarını bildiren köy halkı, özellikle yaşlı kesimin köyde daha fazla bulunduğunu ve su ihtiyaçlarını giderebilmek içinde yaşlıların dahi su taşıdıklarını ifade ediyorlar. Elmacık köyü sakinleri, bu zahmetli ve eziyetli durumdan kurtulabilmek için birçok resmi yere mail ve dilekçe ile başvurdukları halde tatmin edici cevaplar alamadıklarını söylüyorlar. Resmi kuruluşların çoğunun ortak kanısı olarak köy halkına verdikleri cevap ise “ Su kaynaklarının yeterli olduğu ve suyun boşa harcanmaması” yönünde olduğu söyleniyor.

Kofçaz – Elmacık Köyü sakinleri, hem 2020 yılına gelinen bu dönemde hem pandemi döneminde el yıkayacak dahi su bulamadıkları için isyan ediyor. Kofçaz – Elmacık Köyü halkı bir an önce suya kavuşmak için tüm yetkililere sesleniyor ve sesimizi duyun diyor.

Yukarıda yaptığımız haber üzerine T.C. Kırklareli Valiliği tarafından gelen haber:

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4934680/el-yikayacak-suyumuz-yok-kirklareli-elmacik-koyu-pandemide-isyan-ediyor