ABD’nin Bize S-400 Satın Teklifine Rusya’dan Cevap Geldi

ABD’nin, Türkiye envanterinde bulunan S-400’lerin satın alınması konusunda senatoya sunduğu teklif Rusya tarafından hoş karşılanmadı. Rusya Parlementosu’nun alt kanadı Duma’nın Dışişleri Başkanı Leonid Slutskiy, ABD’nin bu teklifini ilkesizlik olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S- 400 Hava Savunma Füzeleri gündemdeki yerini halen koruyor. Geçtiğimiz günlerde ABD senatosu, 2021 yılı Savunma Bütçesi Yetkilendirmesi yasa tasarısını görüşmek üzere toplandı. Bu tasarıya ek olarak S-400 konusu da eklendi. 25 Haziran’da alınan kararlardan sonra ABD senatosu, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’na S-400 alımı konusunda yetki verdi. Bu yetki sayesinde ABD Ordusu, TSK’nın elinde bulunan S-400‘leri satın alma yetkisine kavuştu.

Rusya Karara Tepkili

ABD senatosu tarafından alınan bu karar Rusya tarafında pek hoş karşılanmadı. TSK’nın bu teklifi kabul etmeyeceğini düşündüklerini ve bu teklifin ilkesizce olduğunu söylediler. Konuya ilişkin basına açıklama yapan Slutskiy;

“ Cumhuriyetçi Parti’den Senatör John Thune’un Ankara ile Washington arasındaki gerginliği çözmek bahanesiyle Türkiye’den S-400’lerin satın alınması teklifi ilkesizce ve alayvari. Ancak sanıyorum ki böyle bir şey mümkün olmayacaktır ve bu teklif Türkiye tarafından değerlendirmeye de alınmayacaktır.”

İfadelerini kullandı.

Ankara’nın Cevabı Merak Ediliyor

Slutskiy basına verdiği açıklamalarda Türkiye’nin hava savunma sistemi almasının nedenini ulusal güvenliğini korumak istemeleri olduğunu söyledi. Bu nedenle de böyle bir satış teklifine sıcak bakmayacaklarını düşünüyorum ifadelerini kullandı. Sahte faydalar nedeniyle Ankara’nın amaçlarından vazgeçmeyeceğini belirtti.

Türkiye, ABD’nin tüm yaptırım tehditlerine karşın amaçlarından vazgeçmemişti. Bunu da dile getiren Slutskiy;

“ Ayrıca Türkiye’nin, böyle bir yeniden satışın varsayımsal olarak konuşulmasının bile Rusya ile ilişkilerini zorlaştırabileceğinin, stratejik partnerlik çerçevesinde sağlayan güveni baltalayabileceğinin farkında olduğunu düşünüyorum.”

Dedi.

Türkiye'nin savunma sisteminin geliştirmek amacı ile aldığı 400 füze savunma veya 400 hava savunma konusundaki yorumu merak ediliyor. Türkiye ABD arasındaki buzların erimesi için temsilciler meclisi Türkiye nin elindeki S - 400 sistemini satın alma kararı aldı. Tü rkiye ile ABD bu konuda anlaşacak mı merak ediliyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4937250/abdnin-bize-s-400-satin-teklifine-rusyadan-cevap-geldi