ABD Ayasofya Hakkında Açıklamalarda Bulundu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompe, Türkiye’nin gündeminde olan Ayasofya hakkında son dakika açıklamalarında bulundu. ABD, yapılan açıklama ile Ayasofya’nın müze olarak kalması gerektiğine dair bir çağrıda bulundu.

Ayasofya Camii olarak mı devam etmeli yoksa müze olarak mı kalmalı tartışması son bulmuyor. Yunanistan’dan sonra şimdi de ABD bu konu hakkında fikirlerini söyledi. Mike Pompe, bu yapının 100 yıla yakındır müze olarak kullanıldığına dikkat çekti. Yaptığı açıklamada;

“ Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya’nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz.”

İfadelerini kullandı.

Ayasofya Müze Olarak Kalmalı

Bu tarihi yapı 1500 yıllık bir tarihe ışık tutuyor. Gerek farklı dinlere ev sahipliği yapması gerek sanatsal işlemeler ve teknik işlemleri bünyesinde bulundurması bakımından önemli bir yapı. Bu özellikleri neden göstererek Ayasofya’nın müze olarak kalması ve tüm insanlara erişim imkanı sağlanmasına dair çağrıda bulunuldu.

Açıklamalarına devam eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompe;

“ ABD, Ayasofya’nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir. Türkiye Hükümeti ile dini ve kültürel alanların korunması da dahil, geniş çaptaki karşılıklı çıkar konularında birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz.”

İfadelerini kullandı ve ABD’nin bu konudaki tavrını belli etti. ABD’nin bu çağrısına Türkiye Hükümeti tarafından nasıl bir karşılık verileceği merak ediliyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4939772/abd-ayasofya-hakkinda-aciklamalarda-bulundu