Twitter Facebook ve YouTube Artık AB Medya Kanunlarına Bağlı Kalacak!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Türkiye'de sosyal medya krizi Avrupa Komisyonu masasına taşındı. Dün açıklanan Avrupa Komisyonu yönergesine göre Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya şirketleri diğer geleneksel medya firmaları gibi kendi platformlarından yapılan paylaşımlardan sorumlu olacak. 

Medya Hizmetleri Yönetmeliği Değiştirildi

Avrupa Komisyonu tarafından alınan bu karara göre Sesli ve Görüntülü Medya Hizmetleri Yönetmeliği üzerinde değişiklik yapılmış oldu. Avrupa Komisyonu bu konu hakkında 

"Çevrim içi servis sağlayıcılar, geleneksel medya şirketleri gibi, kullanıcılarının nefret söylemine ve reşit olmayanların zararlı içeriklere karşı korunmasını sağlamak zorunda olacak,"

sözlerini dile getirdi.

Sosyal Medya Platformları Önlemek Zorunda 

Komisyon kararına göre bahsi geçen sosyal medya platformları, paylaşımlar içerisinde yer alabilecek şiddet, terörizm ve nefret duygularını vurgulayan ve tetikleyen nitelikteki bilgilerin paylaşılmasını engellemek zorunda olacak.Çocuk programlarında kullanılan reklam ve tanıtım içeriklerini de denetlemek yine yayıncı sosyal medyanın görevi kabul edilecek. 

Uygulamanın en geç 19 Eylül 2020 tarihine kadar yürürlüğe girmesi beklenirken, AB üyesi ülkeler tarafından söz konusu firmaların hangi ülkelerden sorumlu olacağını belirlemeleri isteniyor. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4944176/twitter-facebook-ve-youtube-artik-ab-medya-kanunlarina-bagli-kalacak