Ayağa Kalkınca Göz Kararması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Günlük hayatta karşılaştığımız ayağa kalkınca göz kararması belli başlı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Bu durumun belli başlı sebepleri vardır. Kan basıncının normal seviyenin üzerine çıkması veya normal seviyenin altına düşmesi, bu rahatsızlığın nedenlerden biridir. Kısaca buna kan basıncı dalgalanması denilmektedir. Damar hastalıkları, kan hastalıkları, vitamin eksikliği, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve psikolojik nedenler bu hastalığın belli başlı nedenleri arasında gösterilmektedir.

Postüral hipotansiyon adı verilen kan basıncının ani yükselişi, yatarken ve otururken birden aya kalkıldığı zaman ortaya çıkar. Çocuklarda bu durum pek görülmemekle birlikte en fazla kadınlarda bu durum meydana gelir. Erkeklerde görülme oranı biraz daha düşüktür.

Ayağa Kalkınca Göz Kararması Neden Olur?

Göz kararmasının yanı sıra hastada bazı durumlarda titreme de meydana gelebilir. Ayağa kalkınca göz kararması Geçici görme kaybı ve baş dönmesine neden olur. Görme kaybına halk arasında ‘ göz kararması’ denilmektedir. Bazı hastalar bayılacak gibi olur, bazı hastalar da bayılabilir. Bazı hastalarda baş dönmesi ve bulantı fazla olursa beraberinde hastanın rengi de sararmaktadır. Bu rahatsızlığın belli başlı nedenleri vardır:

Ayağa kalkıldıktan sonra meydana gelen göz kararmasının en önemli nedeni kardiyak yani kalp hastalıkları ile ilgili bir konudur. Bu nedenle bu rahatsızlığın küçümsenmemesi gerekir ve en yakın zamanda uzman bir doktora görünmek gerekir.

Kalple ilgili olmayan ayağa kalkınca göz kararması rahatsızlığının belli başlı nedenleri vardır. Yere oturan bir kişinin ayaklarında bulunan kan alt kısımda toplanır ve kalbe yeteri kadar kan gitmez. Bu durumda kanın basıncı düşer ve kalp yeteri kadar kanı beyne gönderemez. Hastanın başı dönmeye başlar.

Kalple ilgili meydana gelen göz kararmasında etkili olan en önemli konu ritim bozukluğudur. Düzensiz kan pompalayan kalp, basınç dalgalanmasına neden olur. Hızlı nabız, ritim düzensizliği ve meydana gelen valvüler problemler bu rahatsızlığın belli başlı nedenidir.

Ayağa Kalkınca Göz Kararmasına Ne İyi Gelir?

Ayağa kalkıldığı zaman gözün kararması durumunda göz hastalıkları polikliniğine muayene olmak gerekir. Ayrıca kardiyoloji polikliniğine de muayene olunması gerekir. Ayağa kalkınca göz kararması kalp ile ilgili bir problem ise tedavi süreci dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Ayağa aniden kalktığınız zaman meydana gelen kararmanın önlenmesi için aşağıdaki konuları incelemeniz yeterlidir:

Ayağa kalkarken genellikle göz kararması yaşıyorsanız, böyle durumlarda bir doktora başvurmanızda da fayda vardır ve genel olarak daha fazla bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4948036/ayaga-kalkinca-goz-kararmasi-neden-olur-nasil-tedavi-edilir