Bu Kez Kuralar TOKİ İçin Değil Mezar Yeri İçin Çekildi

Afyonkarahisar Belediyesi kura ile vatandaşlara mezar yeri tahsis etti. Bayraktepe Mezarlığı kabirleri için yapılan çekilişe ilgi büyüktü. Çekilişe genel itibari ile yaşlı kişiler katılım gösterdi.

Ülke nüfusu arttı, toprak alanı azaldı. Hal böyle olunca mezarlarda da yer sıkıntısı yaşanmaya başladı. Hatta bazı fırsatçılar mezar yeri satışı başlatarak bu işi ticarete döktü. Ucuza mezar yeri alarak karlı şekilde satmaya başladı. Belediyeler bu durumun önüne geçmek için çeşitli tedbirler almaya başladı.

Mezarların ticari malzemeye dönüşmemesi için kolları sıvayan Afyonkarahisar Belediyesi de kura ile mezar yeri vermeye başladı. Bayraktepe Mezarlığı girişinde bulunan mezarların dağıtımına başlandı. Mezarların iki, üç ve dört gözden oluştuğu söylendi. Mezar dağılımının adaletli dağılımı için son derece hassas davranılıyor.

Amaç: Kabirlerin Ticari Amaçla Kullanımını Engellemek

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, kura çekimleri sırasında açıklamalarda bulundu. Mezarların bu şekilde tahsisi ile mezar ticaretinin önüne geçilmesi ve mezarların el değiştirmesinin önlemesi hedefleniyor. Zeybek yaptığı açıklamalarda;

“ Bayraktepe Mezarlığımızın girişinde yeni mezar yerleri oluşturduk. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından yapımına devam ettiğimiz kabirlerimiz son derece düzenli ve sağlam olup hiçbir şaibeye yer vermeden, kuralarını çekip, tahsislerini imzalıyoruz. Afyonkarahisar Belediyesi olarak hali, vakti yerinde olmayan vatandaşlarımızın da Allah geçinden versin cenaze definlerini yapmak bizim görevimizdir.”

İfadelerini kullandı.

Mezar yerlerinin fiyatları taksitli ve peşin ödeme şekline göre değişiklik gösteriyor. Her bir mezar gözünün peşin fiyatı 4 bin 500 TL, taksitli fiyatı ise 5 Bin TL olarak belirlendi. Mezar yerlerini alan kişiler huzurlu şekilde evlerine döndüler.  

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4954606/bu-kez-kuralar-toki-icin-degil-mezar-yeri-icin-cekildi