Bağırsak Tıkanıklığı Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Bağırsak tıkanıklığı bebekler dahil olmak üzere herkesin başına gelebilen bir sağlık olayı. Peki, bağırsak tıkanması nedir? Tedavi yolları nelerdir? İşte, detaylar!

Bağırsak Tıkanıklığı

İnsana vücuduna giren besinler sindirim sistemi aracılığı ile sindirilir ve atıklar bağırsak yolu ile dışarı atılır. Vücut yapısının dengesi bu sistemin doğru çalışmasına bağlıdır. Bağırsağın içerisinde atıkların ilerlemesi engelleniyorsa ve bağırsak sindirimde zorlanıyorsa bu durumda ileus yani bağırsak tıkanıklığı sorunu oluşmuş demektir. Genel anlamda bağırsak tıkanıklığı nedir, sorusu, bağırsak problemi yaşayanların cevabını aradığı bir sorudur. Karın bölgesinde meydana gelen her ağrı ve bulantı tıkanıklık habercisi mi yoksa başka bir hastalık mı?

Sindirim Sistemi Bağırsaklar


Sindirim sisteminin ilk durağı ağızdır. Besinler ağızda parçalara ayrılır. Ağzın çiğneme işlemini yeteri kadar gerçekleştirmemesi durumunda midede sindirim problemi meydana gelebilir. Bu nedenle yediğimiz yemekleri en az 15-20 saniye çiğnemek gerekir.

Ağızda parçalanan besinler boğaza doğru ilerler ve yutak kısmına gelir. Yutak besini mideye yemek borusu vasıtasıyla gönderir. Yemek borusundaki kaslar yukarıdan aşağıya doğru çiğnenen besinleri mideye doğru hareket ettirir. Mideye inen gıdalar burada mide asidinin ve mide kaslarının yardımı ile çok küçük parçalara ayrılır. Protein sindirimi midede başlar.

Mideden gelen besinlerin yağ sindirimi ince bağırsakta başlar. Sindirim sistemi ince bağırsak görevi, yağ sindirimidir. Pankreas öz suyu ile birlikte ince bağırsağa gelene kadar protein, karbonhidrat ve yağ sindirimi gerçekleşmiş olur. Emilim yani sindirilen besinler burada kan damarlarına aktarılır. Su ve atıklar kalın bağırsağa gönderilir ve buradan dışarı çıkar. Sindirim sistemi kalın bağırsak görevi sindirilmiş besinin atıklarını dışarı atmaktır.

Bağırsak Tıkanmasının Nedenleri


Besinlerin atılmasının zorlaşması veya tamamen engellenmesi bağırsak tıkanmasının en net belirtisidir. Bu bağırsak tıkanması kısmi olabileceği gibi tam olarak da gerçekleşebilir.

Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri

Besin tüketiminde önemli bir yeri olan sindirim sistemi bağırsaklar sayesinde sağlıklı bir şekilde çalışır. Bağırsak tıkanıklığı belirtileri şu şekildedir:

Bağırsak Tıkanması


Tıkanmalarda etkili olan iki durum söz konusudur. İnce bağırsak tıkanmasının belirtileri daha hızlı gelişir ve kendini daha çabuk gösterir. Kalın bağırsak belirtileri daha geç kendini gösterir. Ancak bazı durumlarda kalın bağırsakla ilgili konular çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Özellikle kan damarlarında meydana gelen sorunlar peritonite neden olur. Peritonite zamanında müdahale edilmelidir. Bağırsağın delinmesine ve zarın iltihaplanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda en kısa zamanda doktora başvurmak gerekir.

Bağırsak Tıkanıklığı Nasıl Teşhis Edilir?


Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıklar da belli başlı belirtilere sahiptir. Bu belirtiler ortaya çıktığı zaman en kısa sürede tedavi olunmalıdır.

Bağırsak Tıkanması Tedavisi

Hastalığın tam olarak teşhis edilmesi ve hastalığın nedeninin tam olarak bilinmesi, bağırsak tıkanmasının tedavisi konusunda ilk önemli aşamadır. Mekanik tıkanmalar genellikle ameliyat ile tedavi edilir.

Yediğiniz besinlerin sindirimi zorsa ve atıkları çıkarma problemi yaşıyorsanız tıkanıklık konusunda uzman doktora başvurmalısınız. Bu kategoride tıkanıklık sadece kalın bağırsakta meydana gelmiyor. Aynı zamanda ince bağırsakta da tıkanma meydana gelebilir. Genellikle tıkanıklık mekanik engellidir ve bu engelin kaldırılması ameliyatla gerçekleşebilir.

Bebeklerde ve çocuklar da ‘kabızlık’ genellikle dışkının anüsün çıkışında sertleşmesi sonucu meydana gelmektedir. Fitil tedavisi ve sertleşen dışkıyı çözen ilaçların kullanımı ile kısa sürede tedavi gerçekleşebilir. Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen tıkanmalar ishal ve kusma ile kendini gösterir. Ayrıca şiddetli karın ağrısı ve sindirim sistemi kalın bağırsak hareketleriyle atıklarının çıkarılamaması en belirgin belirtileridir.

Kaşıntı ve karın bölgesinde rahatsızlık veren bağırsak kurdu tıkanıklık problemi meydana getirmez. Ancak özellikle çocuk gelişimini olumsuz etkiler. Sindirim problemi meydana getirir.

Bağırsak Tıkanıklığı Risk Grupları


Genellikle 4 aylık ve 12 aylık bebeklerde sıklıkla görülür. Bağırsak tıkanıklığı risk grupları içerisinde 50 yaş ve üzerinde kolon kanseri görülme olasılığı artmaktadır. Elli yaşından sonra her on yılda bir test yapılmalıdır ve kan kaçağının olup olmadığı tespit edilmelidir. Kalıtsal nedenler de bağırsak ile ilgili problemlerin temel sebeplerinden biridir.

Sindirim problemi yaşayanlarda bu durum daha sık meydana gelmektedir. Karın bölgesi ameliyatı geçirenler, safra kesesi taşı problemi olanlar ve bağırsak fonksiyonları yetersiz olanlar da bu rahatsızlık sıklıkla görülebilir.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4955709/bagirsak-tikanikligi-nedir-sebepleri-nelerdir