15 Temmuz’da Ayasofya Açılacak mı? Numan Kurtulmuş Cevapladı

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ayasofya hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Ayasofya’nın 15 Temmuz’da açılacağına dair iddialar sorulduğunda, inşallah daha önce açılır diyerek dileklerini iletti.

Ayasofya konusu Türkiye’nin gündeminde uzun zamandır yer alıyor. İbadete açılacak mı yoksa müze olarak mı devam edecek sorusu sürekli akılları kurcalıyor. Konu şuan yargıda ve alınacak karar bekleniyor. Kararın beklenme sürecinde Rusya, ABD ve Yunanistan gibi ülkeler de konu hakkında açıklamalarda bulundurlar. Bu ülkeler ortak olarak Ayasofya’nın herkese hitap edecek şekilde müze olarak kalmasını istiyorlar.

Konuya ilişkin hükümetten ve muhalefetten de çeşitli fikirler yükseliyor. Kimileri ibadete açılmasını isterken kimileri de müze olarak uzun yıllar hizmet etmesini istiyor. Hem devlet kademesi hem de halk bu konuda ikiye ayrılmış durumda.

15 Temmuz’da Ayasofya İbadete Açılır mı?

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Numan Kurtulmuş, Ayasofya hakkında şunları söyledi;

“ İnşallah daha önce açılır. Bana sorarsanız bugün açılsın. Şu an yüksek yargıda olan bir iş. İnşallah yargı bu konuda müspet bir karar verir. Ayasofya’nın ibadete açılmasını bekliyoruz.”

İfadelerini kullandı ve yargının müspet karar vermesini beklediğini söyledi.

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Anket Sonuçlarını Değerlendirdi

Bağımsız anket şirketleri sonuçları AKP’nin geleceği açısından pek de iç açıcı görünmüyor. Anket şirketlerinin yaptığı anketlerde AKP’nin ciddi bir oy düşüşü yaşadığı görülüyor. Bu konuda açıklamalarda bulunan Kurtulmuş;

“ Biz de kamuoyunu her zaman takip ediyoruz. Ak Parti en yakın siyasi rakibiyle arasında neredeyse iki katı mesafe olacak kadar birinci partidir. Milletin büyük bir desteği söz konusudur. Ak Parti’nin oy kaybı söz konusu değildir. Biz kendi dersimize çalışıyoruz.”

İfadelerini kullanarak herhangi bir düşüşün olmadığını ve büyük bir destek gördüklerini ifade etti. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında da açıklamalarda bulundu ve sistemin başarılı şekilde devam ettiğini iletti. Eksik yönler varsa da o yönler tespit edilerek giderilebileceğini ifade etti.

Erken seçim hakkında çıkan söylemleri ise gündemi saptırmak amacıyla ortaya çıkarıldığını söyledi.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4960272/15-temmuzda-ayasofya-acilacak-mi-numan-kurtulmus-cevapladi