Yeni Pandemi Kapıda: Pangolin ve Kaplan gibi Hayvanlar Ticari Amaçlı Yetiştirilecek!

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Myanmar da nesli tükenmek üzere olan hayvanların ticari amaçlı yetiştirilmesine izin veren yasa onaylandı. İşte, detaylar!

Nesli Tükenen Hayvanlar Yetiştirilecek!

Çin’in komşusu olan Myanmar, Çin’den gelen hayvan ticareti teklifine kayıtsız kalamadı. Hayvan kaçakçılığının adeta merkezi haline gelen ülke de nesli tükenen hayvanların yetiştirilmesi adına çıkarılan yasa onandı. Bir anda ortaya böyle bir yasa çıkmasının yanlış olduğunu düşünen hayvan severler karara tepki gösterdi.

Haziran ayı ortalarında Myanmar Orman Bakanlığı kimsenin haberi olmadan sessiz bir biçimde 90 hayvanın yetiştirilmesi için lisans başvurusu yapmayı olumlu karşıladı. Yetiştirilecek olan hayvanların 20’si nesli tükenmekte ve tehlike altında olan hayvanlardan oluşuyor.

Hayvanların Etleri ve Derileri Kullanılacak!

Onaylanan kararla beraber nesli tükenmekte olan hayvanların yetiştirileceği duyuruldu. Ülkede sadece 22 adet kalan kaplanların yanı sıra fil, akbaba, pangolin gibi hayvanlarla beraber nesli tükenmek üzere olan lrrawaddy yunusu ile Siyam timsahları da ne yazık ki etleri ve derilerinden faydalanmak üzere yetiştirilecek.

Yeni Virüs Yolda Olabilir!

Dünya koronavirüsü henüz atlatamamışken bu yeni hayvan yetiştirme yasası yeni bir virüsün habercisi olabilir. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ile FFI (Fauna and Flora İnternational) beraber yaptıkları açıklama da,

"Kar amaçlı ticaretin, paralel bir pazar yaratarak vahşi hayvanların yasadışı ticaretini ve bu hayvanlardan elde edilen ürünleri artırdığı daha önce görüldü"

Diyerek aslında koronavirüsü gibi bir pandeminin daha çıkabileceğine dair yeşil ışık yaktı.

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/4998032/yeni-pandemi-kapida-pangolin-ve-kaplan-gibi-hayvanlar-ticari-amacli-yetistirilecek