O Ülkede Alkol Yasağı Kalktı

Geçtiğimiz aylarda kadın sünneti uygulamasını ortadan kaldıran Sudan, 30 yıldan uzun bir süredir şeriat kanunlarına göre yönetiliyordu. Son dönemde hayata geçirilen reformlar ile birlikte Müslüman olmayanlar için alkollü içki tüketimi yasağı kaldırıldı. Yani, Müslüman olmayan kişiler artık alkollü içecek tüketebilecek. 

Sudan Yeni Yasası Hangi Yenilikleri İçeriyor ?

Sudan , son dönemde gerçekleştirdiği çağdaş reform hareketleri ile gündeme gelmekteydi. Önce kadın sünnetlerinin kaldırılması , sonrasında alkollü içecek tüketiminin serbest olması ve sonunda kadınların çocukları ile seyahat etmeleri için bir erkeğe ihtiyaç duymamaları kararı ile Sudan daha çağdaş bir politikaya sahip olmaya başladı. 

İnsan Haklarını İhlal Eden Yasaları Değiştireceğiz

Sudan Adalet Bakanı Nasredeen Abdulbari , geçtiğimiz cumartesi katıldığı bir TV programında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Müslüman olmayan vatandaşların alkol tüketmesi durumunda suç almayacağını belirten Abdulbari, İçki yasağının Müslümanlar için geçerli olacağını not etti. 

Kadın hakları konusunda yaptıkları reformları da anlatan Abdulbari,  "Sudan'da insan haklarını ihlal eden tüm yasaları değiştireceğiz." dedi.

Kadın Sünneti Yapanlara Ceza Kesilecek

Sudan Adalet Bakanı Nasredeen Abdulbari 'nin de içinde bulunduğu geçici hükumet, kadın haklarını ihlal eden kadın sünneti uygulamasını yasaklamıştır. Kadın sünneti yapanlara ise 3 yıl hapis ve ardından para cezası uygulanması kararı alınmıştır. 

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5000004/o-ulkede-alkol-yasagi-kalkti