Uzan'lar Genç Partiyle Tekrar Siyaseti Hareketlendirmeye Başladı

Genç Partisi Onursal Genel Başkanı Cem Uzan , 8 yıl aradan sonra projelerini paylaştı. Türk halkını kalkındırmayı amaçladıklarını ifade eden Uzan, aynı zamanda kadın ve gençlere yönelik de çok etkileyici projeler sundu. 

Genç Partisi Genel Kongresi Yapıldı

2002 yılı seçimlerinde yüzde 8'e yakın oy almayı başaran parti, bir anda siyaset dünyasına damga vurmuştu. Son 8 yıl içerisinde Paris'te yaşamaya devam eden Cem Uzan'ın yerine kardeşi Hakan Uzan Genç Partisi Genel Başkanı olmuştu. 

Genç Partisi 5. Genel Kongresi sırasında partinin manifestosu açıklanırken, her partinin bahsettiği yol, vergi, asgari ücret gibi maddeler de bulunuyordu. Parti vaadleri arasında bazı maddeler vardı ki oldukça dikkat çekici idi. 

1 - Genç Partisi Genç Gelecek Projesi

Geçmişten bugüne devletin her varlığını içinde bulunduran Türk Varlık Fonu esasında olduğu gibi Türk milletine dağıtılacaktır. Bunu yaparken ise Türk Varlık Fonu İstanbul Borsası'nda hisselere dökülecektir. Yani daha anlaşılır bir dille halkın alımına açılacaktır. 

Hisse değeri 80 Milyar Euro'dan fazla olan Varlık Fonunun yüzde 45'lik hissesi gençlere yani 18 ile 40 taş arasındaki kadın erkek fark etmeden ücretsiz verilecektir. Her gence hisse senedi dağıtılacaktır. Gençlere dağıtım sırasında sadece bir döneme uygulama yapılmayacak, geriden gelen gençlere de aynı koşullarda hisselendirme yapılacaktır. 

Cem Uzan açıklamasının devamında 70 Milyar Euro'luk miktarın 32 Milyar Euro'luk kısmını 18 ile 40 yaş arası genç nüfusa paylaştıracağını ifade etmektedir. Türkiye'de 25 milyon gencin olduğu düşünüldüğünde her bir genç için tahmini 1200 Euro değerinde bir hisse senedi verilmiş olacaktır.

Senedini bozdurmayan gençler zamanla daha değerlenecek bir belgeye sahip olurken, iş kurmak ya da bir projesini hayata geçirmek isteyen gençler ise hisse senedini bozdurarak 1200 Euro değerinde bir karşılıksız ücret alacaklardır. 

2 - Kadınları Koruma Projesi

Cem Uzan boşanma sürecindeki kadınları korumak adına şu şartlarda bir proje geliştirdiklerini ifade etmektedir. Boşanma davası açmış kadının en geç 6 ay içerisinde boşanmasının gerçekleştirileceğini belirten Uzan, boşanma sonrasında kadının şiddetten korunacağı sözünü vermektedir. 

Ayrıca boşanma sonrası her kadın 2 yıl boyunca işsizlik parası alabilecek. Böylece çocuklar ve kadınlar mağdur olmayacaklar. Maddi zorluklar nedeniyle dayak, aldatma ya da hakaretlere boyun eğmek zorunda olmayacaklardır.

3 - Evlenme Yaşı Düzenlenecek

18 yaş altı kız çocuklarının anne baba izni olsa dahi evlendirilemeyeceğini ifade eden Uzan, bu kuralın hiçbir koşulda aşılma durumunun olmayacağını ifade etti. 

4 - Türkiye Turizm Merkezi Olacak

Uzan, telekonferans yolu ile katıldığı kongrede Türkiye'nin turizm merkezi olacağını da ifade ederken, özellikle Dubai örneğini vermesi ile dikkat çekti. 

- OKU HABER, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5004044/uzanlar-genc-partiyle-tekrar-siyaseti-hareketlendirmeye-basladi