Ayasofya’da İlk Cuma Namazında Kaç Kişinin Namaz Kılacağı Açıklandı

Ayasofya’nın müze statüsünden cami statüsüne geçişinden sonra 24 Temmuz’da ilk Cuma namazının kılınması kararlaştırılmıştı. Fakat koronavirüs nedeni ile sınırlı sayıda kişi bu namaza katılım sağlayabilecek. Namazda toplam 500 cemaat olacak ve namazı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldıracak.

Uzun süredir ülkenin gündeminde yer alan Ayasofya meselesi geçtiğimiz günlerde nihayete erdirilmişti. Büyük ayrışmalar ve tartışmalar sonucunda yargıya taşınan olay da karar çıkmış ve Ayasofya 86 yıl sonra tekrar ibadete açılmıştı.

Danıştay kararı ile Atatürk imzalı bakanlar kurulu kararı iptal edildi ve Ayasofya Müzesi, Ayasofya Camisi oldu. Bu kararın ardından ilk namazın ne zaman kılınacağı açıklandı ve 24 Temmuz Cuma günü Cuma namazı ile ibadete açılacak. 86 yıl aradan sonra bu büyük tarih mirasında tekrardan namaz kılınacak.

Camiye 500 Kişi Alınacak

Camilerde namazlar koronavirüs nedeniyle sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek kılınıyor. Bu çerçevede Ayasofya’da da namazlar bu kurala uygun kılınacak. Kılınacak ilk Cuma namazı cemaat sayısı bu nedenle 500 kişi ile sınırlandırıldı.

Ayrıca Sultan Ahmet Meydanında da toplu Cuma namazı kılınabilecek. Namazların kılınacağı yerin dışarısında 20 bin güvenlik gücü görev alacak. Camiye giriş çıkış yapan kişiler kontrol edilecek. Arama ve tarama kontrollerinde aramalar yapılacak.

İlk namaz için Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş görevlendirildi. Normal süreçte de iki imam ve dört müezzin caminin görevlisi olarak hizmet edecek.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5014341/ayasofyada-ilk-cuma-namazinda-kac-kisinin-namaz-kilacagi-aciklandi