Yurt Dışı Seyahatlerde Covid-19 Testi Uygulaması Karantinadan Kurtarıyor!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle darbe alan en önemli sektörlerin başında turizm sektörü gelirken, yabancı turistler için yeni bir Covid-19 uygulaması getirildi. Yabancı turistler ülkelerine dönmeden önce Türkiye'de Covid-19 testi yaptırmak zorunda olacaklar. Böylece virüsle mücadele sürecinde yaşanabilecek herhangi bir salgın yükselişinin önüne geçilecek. 

Covid-19 Testi Yaptıran Turistler Karantinaya Girmeyecek!

1 Temmuz'dan itibaren açılan sınırlar, turizm sektörünün de canlanmasını sağladı. Bu kapsamda Avrupa Birliği tarafından onaylanan sınır açılışları yeni bir pandemi yükselişinin olması konusunda kaygıya neden oldu. Türkiye ise bu süreçte Avrupalı turistler için son derece titizlikle hazırlıklara başladı. 

Covid-19 Testi Nerede Yapılacak?

Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre Almanya ve Avusturya Türkiye'de yapılan Covid-19 testi sonuçlarını kabul etmektedir. Türkiye'de Covid-19 testi yaptıran ve sonucu negatif çıkan kişiler ülkesine döndüğünde 14 gün boyunca karantinada kalmak zorunda kalmayacak. 

Covid-19 Testi Geçerli Olması İçin Neler Gerekiyor?

Yabancı turistlerin covid-19 testi sonuçları kabul edilmesi için testin mutlaka ve mutlaka Türkiye'den ayrılmadan önce yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca test sonuçlarının da kendi ülkelerine testten 48 saat içinde ulaştırılması gereklidir. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy bu noktada ülkemize gelen yurt dışı uçuşlarından katılan yolcuların yani turistlerin işlerini kolaylaştıracaklarını belirtirken, sağlık ocaklarında koronavirüs testi yaptırmak isteyen turistler için öncelik sağlanacağını ifade etti. 

Covid-19 Testi Ücreti Nedir ? 

Koronavirüs belirtileri gösteren turistler koronavirüs testi yaptırmak için ücret ödemeyecek. Fakat belirti olmayan kişiler test için 110 TL ödemek zorunda olacak. 

Test Sonuçları Ne Zaman Çıkacak?

Ülkelerine giriş yapacak yabancı turistler covid-19 testi yaptırdıktan sonra test sonuçlarına 2 saat sonra ulaşabilecekler. Bunun için e-devlet üzerinden e-nabiz uygulamasına girmeleri ve kendilerine ait raporu almaları gerekmektedir. 

Yabancı turistlerin sonuçlarına kolayca ulaşabilmeleri için e-nabız erişimine sahip olmaları gerekmektedir. Bu noktada yaşadıkları ülkelerde yer alan Büyükelçiliklerden e-devlet şifresi almaları yeterli olacaktır. 

Türkiye'ye Gelen Turistlere Covid-19 Testi Yapılacak mı?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye'ye girişlerde herkesin ateşinin ölçüleceğini 37.8 derece üzerindeki kişilerin koronavirüs belirtileri göstermesi dahilinde teste tabi tutulacağını ifade etti. Ateş ya da belirti göstermeyen kişilere ise test yapılmayacak. Test sonucu negatif gelen yolcular ülkelerine sağlıkla dönebilecekler. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5032736/yurt-disi-seyahatlerde-covid-19-testi-uygulamasi-karantinadan-kurtariyor