Bu Balık Derisi Yanıkları İyileştiriyor!

Brezilyalı bilim insanları, balık derisi ile ağır yanık tedavisi uyguluyorlar. 3. ve 4. seviye yanıklarda dahi faydasını gören doktorlar, bu tedavi yönteminin faydalarını ifade ederken, tüm dünyada yaygınlaşmasını diliyorlar. Hastanın yanık bölgelerine sardıkları deriler ile tedavi uygulayan doktorlar, derinin iyileşmeyi hızlandırdığını ifade ediyorlar. 

Balık Derisi ile Yanık Tedavisi Acıyı Azaltıyor

Balık derisi ile tedavi uygulayan bilim insanları, Çupra'nın sahip olduğu yağlı yapının yanıklarda oluşan acıyı azalttığını ifade etti. Tip 1 kollajen ile zengin olan Çupra balığı tam bir iyileştirici etkiye sahip. Deri iyileşmelerinde bu özelliğe sahip kremlerin sıkça kullanıldığı düşünüldüğünde Çupra ile tedavi yönteminin oldukça pratik bir yol olduğu ortaya çıkıyor. 

Balık Derisi Tedavi Öncesinde Temizleniyor

İnsan derisine benzer esneklik ve sıvı içeren Çupra derisi ile yanık tedavisi yapmak bilim dünyasında büyük etkiye sahip oldu. İşlem öncesinde dikkatle temizlenen deri, yanık bölgeye doğrudan uygulanıyor. Brezilya'da balık çiftliklerinde üretilen bu balık türü bilim insanları tarafından uygulamaya hazır hale getiriyor. 

Büyük Firmaları Üretime Davet Ediyorlar

Bilim insanları, bu alternatif tıp örneğinin tüm dünyaya yayılmasını sağlamak için büyük firmaların üretime başlamasını ve balıkları kullanıma hazır hale getirmesini bekliyor. Böylece tüm dünyaya hızla yayılabilecek bu tedavi yöntemi ile hızlı ve daha sağlıklı iyileşme süreçleri ortaya çıkacağı düşünülüyor. 

Bonus : Yanığa Ne İyi Gelir ?

Yanık tedavisinde kullanılan birçok uygulama evde doğal yöntemler ile de desteklenebilir. Bu noktada birinci ve ikinci derece yanıklar nasıl geçer sorusuna cilt hastalıklarına iyi gelen ve yanıklar için de kullanılan aloe vera bitkisi önerilmektedir. Yanık tedavisinde yanık olan bölgeye ilk müdahale de büyük öneme sahiptir. Yerinde ve doğru müdahale ile yapılacak olan tedavi yöntemleri desteklenmiş olur. Yanık derecesine göre en yüksek derece olan dördüncü derece yanıklarda yanığın sıcak ya da soğuk ile temas etmemesi önemlidir.

Park ya da spor yanıklarının yaşandığı çocuk hastalarda yanığa ne iyi gelir sorusunun cevabı yine doğal yöntemlerde gizlenebilir. Fakat 3. ve 4. derece yanıklarda kesinlikle müdahalede bulunulmamalıdır. En yakın hastaneye ulaşılarak acil servis polikliniğine başvurulmalıdır. Ayrıca güneş yanığına ne iyi gelir yanığa ne iyi gelir yanık acısına ne iyi gelir , deniz yanığına ne iyi gelir ve el yanığına ne iyi gelir sorularının cevapları için Sağlık kategorimizi takipte kalınız. 

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5040701/bu-balik-derisi-yaniklari-iyilestiriyor