Milli Güvenlik Kurulu Toplandı Kritik Açıklamalar Yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı tamamlandı. Toplantı sonrası yazılı bir açıklama ile kritik noktalara değinildi. Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan kınandı.

Gündemine terör örgütlerini alan MGK, bugün Cumhurbaşkanlığı sarayında toplandı. Herkesin merakla beklediği toplantı tam 2.5 saat sürdü. Toplantı sonrası ise yazılı şekilde kritik açıklamalar yapıldı. Açıklamada yer alan ifadeler şu şekilde;

“ PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ, DEAŞ başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimi ile milli bekamızı tehdit eden tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur.”
“ Türkiye’nin, sınır ötesindeki terörist unsurlara karşı mücadelesini, uluslararası hukuktan ve ikili antlaşmalardan doğan hakları çerçevesinde sürdüreceği ve komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı olduğunu ifade etmiştir.”
“ Ülkemizin güvenliği konusunda gösterdiği hassasiyete saygı duyup destek vermek yerine, terör örgütlerine veya meşruiyetini yitirmiş rejimlerin yanında yer alanların, bu davranışlarıyla kendi geleceklerini nasıl bir ipotek altına soktuklarını en kısa sürede anlamalarının ümit edildiği belirtilmiştir.”

Libya Halkının Yanında Olmaya Devam Edilecek

Türkiye’nin, Libya halkına verdiği desteği sürdüreceğinin de mesajları verildi. Kargaşadan faydalanmaya çalışanlar uyarıldı. İşte konuyla ilgili detaylar.

“ Libya’da barış, istikrar ve huzurun tesisi yönünde gayret sarf eden meşru Libya hükümetine sağladığımız desteğe mukabil bu ülkedeki kargaşadan istifade ederek darbecilerle birlikte mevzi kazanmayı hayal eden üçüncü tarafların akim kalmaya mahkum girişimleri ele alınmış, ülkemizin her türlü zorbalığa karşı Libya halkının yanında yer almayı sürdüreceği ve gerekli adımları atmak hususunda tereddüt etmeyeceği bir kez daha teyit edilmiştir.”

Kıbrıs ve Doğu Akdeniz Meselesi Ele Alındı

Milli Güvenlik Kurulu ana başlıklarından bir diğeri de Kıbrıs ve Doğu Akdeniz meseleleri idi. Özellikle Yunanistan ile sıcak dakikalar yaşayan Türkiye çok sert uyarılarda bulundu. Akdeniz’de uluslararası hukukun Türkiye’ye verdiği tüm hakların kullanılacağı ve buna karşı gelenlere gerekli cevabın verileceği belirtildi. Bu kararlılıktan vazgeçilmeyeceği söylendi.

“ Kıbrıs’taki Türk toplumunun mevcudiyeti ile haklarını görmezden gelen ülkelerin ve aktörlerin, Ada’da barış ve istikrar ortamına zarar verebilecek girişimlerine hiçbir suretle müsaade edilmeyeceğinin altı çizilmiş, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklana hak, alaka ve menfaatlerimizin korunması konusundaki kati kararlılığımız vurgulanmıştır.”

Azerbaycan’a Destek Ermenistan’a Kınama Mesajları

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerilimli günler de Milli Güvenlik Kurulu üyelerinin gündemindeydi. Toplantı sonrası yapılan açıklamalarda, yıllardır Azerbaycan topraklarını gayrimeşru olarak işgal eden Ermenistan kınandı. Azerbaycan halkının yanında olunduğunun mesajı verildi.

“ Azerbaycan topraklarındaki gayrimeşru işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan’ın barışı bozan ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırganlığı şiddetle kınanmıştır. Ermenistan’ın mütecaviz tutumunu sonlandırması ve işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarını terk etmesi gerektiği; Türk milletinin, kardeş Azerbaycan’ın haklı davasında alacağı her türlü karara sahip çıkacağı hatırlatılmıştır.”
“ Dünyadaki siyasi ve ekonomik güç düzeninin yeniden yapılanma sürecine girdiğinin altı çizilerek, bu çerçevede Türkiye’nin her alanda güçlü bir hazırlık yapmak için gereken mekanizmaları oluşturmasının önemi üzerinde durulmuştur.”

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası yapılan bu açıklamalar kritik önem taşıyor. Türkiye’nin ileriki günlerde yapacağı adımlar ve alacağı kararlar hakkında önemli mesajlar veriyor. Özellikle terör ve sınır hattı güvenliği konusundaki istikrarın devam edeceği görülüyor.

Komşu ülkelerin sorunlarının ve Akdeniz’deki sorunlarının yakından takip edileceği görülüyor. Herhangi bir tehdit durumunda ise sert cevaplar verileceğinin sinyalleri veriliyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5040830/milli-guvenlik-kurulu-toplandi-kritik-aciklamalar-yapildi