Doğal Gaza Elveda Hidrojene Merhaba Türkiye Yeni Isınma Kaynağına Kavuşuyor

Yıllardır doğal gaz ile ısınan Türkiye, hidrojen ile ısınmak için gün sayıyor. Enerji kaynakları konusunda büyük sorunlar yaşayan Türkiye’nin yeni umudu olacak projenin çalışmaları başladı. Yeni ısınma kaynağı, doğal gazın yerini alacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik Ar-GE çalışmaları birçok enerji dağıtım şirketi tarafından yürütülüyor. Bu kapsamda çeşitli projeler ve yeni kaynaklar geliştiriliyor. Bu kapsamda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da büyük çalışmalar gerçekleştiriyor. Yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı.

Önümüzdeki yılın sonunda faaliyete geçmesi gereken projeyle birlikte doğal gaz dağıtım şebekelerinin içinde yüzde 6 oranında hidrojen bulunacak. Bu projeyle beraber enerjide dışa bağımlılık azaltılacak. Ayrıca emisyon oranı azaltılacak ve daha verimli bir enerji tüketimi sağlanacak.

Yenilenebilir Enerjilerden Elde Edilen Hidrojen Doğal Gaz ile Karıştırılacak

Doğal gaz dağıtım şirketlerinin yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucunda yeni bir ısı kaynağı fikri ortaya çıktı. Doğal gaz ile harmanlanarak dağıtılacak olan yeni ısı kaynağı EPDK tarafından da destekleniyor. Bu yeni enerjiye “ Yenilenebilir Doğal Gaz Üretimi- Power To Gas” ismi veriliyor.

Bu proje kapsamında yeni enerji kaynağı olarak görülen hidrojen, doğal gaz ile harmanlanacak. Bu harmanlama sonucunda verimlilik artırılacak ve dışa bağımlılık azalacak. Evlere dağıtılan gazın yüzde 6’sı bu yeni enerji kaynağını içerecek. Yetkililerin düşünceleri ve planları bu yönde.

AR-GE Merkezi Kuruldu

Projenin hatasız olması için AR-GE merkezi kuruldu ve çalışmalar başladı. Doğal gazla harmanlanacak olan hidrojenin verimliliğe ve çevreye etkisi incelendi. Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliğinin teknik üssü olarak bilinen GAZMER bu projenin laboratuvar kısmını üstleniyor. GAZMER tarafından verilen bilgilere göre yeni harmanlama sayesinde enerji verimliliği %20 oranında bir artış gösterecek.

Verimliliğin artırılması ısınma problemi karşısında büyük bir kazanç olacak. Evini ısıtmak için sıkıntı çeken vatandaşın derdi kritik bir çözüme kavuşmuş olacak.

Önümüzdeki Yıl Projenin Hayata Geçmesi Planlanıyor

Türkiye’nin yeni ısı kaynağı olacak proje için çalışmalar büyük bir hızla başladı. Projede kullanılacak cihazların ve malzemelerin bir kısmı yine proje ekibi tarafından üretilecek. Kullanılacak malzemelerin sene sonunda açıklanması bekleniyor. Deneysel çalışmalar için ise yeteri düzeydeki malzemelerin seçimi yapıldı.

Projenin tamamlanma süresi olarak gelecek yıl hedef gösterildi. Gelecek yılın sonunda, evlere dağıtılan doğal gazın içerisinde yüzde 6 oranında hidrojen bulundurulması planlanıyor. Yeni sistem mevcut şebeke ile devam edeceği için tüketicilerin herhangi bir değişiklik ve masraf yapmasına gerek kalmayacak. Daha verimli şekilde evlerin ısıtılması sağlanacak.

Hidrojen Enerjisi Nedir?

İçinde doğada en çok bulunan maddeyi yani hidrojen bulunduran bir enerji türüdür. Bu enerji ile çalışan uzay araçları ve otomobiller bulunmaktadır. Temiz bir yakıt fırsatı sunmaktadır.

Havadan daha hafif bir element olma özelliği taşır. Birçok alanda kullanılan bu element çeşitli yöntemler kullanılarak ısı ve elektrik gibi enerjilere dönüştürülebilir. Hidrojenle çalışan enerji kaynakları kullanılabilir.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5041310/dogal-gaza-elveda-hidrojene-merhaba-turkiye-yeni-isinma-kaynagina-kavusuyor