Kaliteli Bir Kamp Yapmak İçin Bilinmesi Gereken 8 Altın Bilgi

Kamp yapmak, doğa ile baş başa kalmak birçok tatilcinin ve doğaseverin hoş vakit geçirdiği bir aktivitedir. Çadırını veya karavanını alan kişiler, orman içinde, deniz kıyısında veya bir göl kıyısında doğanın keyfini sürmektedirler. Odun ateşinde pişirilen yemekler, kaynatılan çaylar, temiz hava herkesi cezp etmektedir.

Tabi bu kadar güzelliği olan bu aktivitenin belli başlı zorlukları ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları da vardır. Doğada sağlıklı şekilde vakit geçirebilmek için bilgi birikimi ve teçhizat bilgisi gereklidir. Tüm bu bilgileri kampa öncesi öğrenmek ve kampa hazırlıklı gitmek gerekir.

Pandemi sonrası, kamp yapmak tatilcilerin son gözdesi haline geldi. Sosyal mesafe kuralına uyarak, doğada bir başına vakit geçirmek en çok tercih edilen tatil türü haline geldi. Siz de bu zor fakat zevkli tatili tatmak, doğa ile baş başa kalmak istiyorsanız şu 8 altın bilgiyi mutlaka not edin.

1- Çift Olarak Hareket Edin

Doğada yapılacak hataların başında tek olarak takılmak gelmektedir. En basit iş gibi gözüken işleri bile yanınızda bir arkadaşınız ile yapmaya özen gösterin. Çünkü bilmediğiniz bir ortama giriyorsunuz. Başınıza ne gibi bir tehlike gelebileceğini kestiremiyorsunuz. Bu nedenle yanınızda bir arkadaşınızın olması sizi her zaman avantajlı konuma getirir.

Tabi kamp arkadaşlarının seçimi de çok önemlidir. Kafa dengi ve uyumlu kişiler ile yola çıkmanız önerilmektedir. Doğada herkesin iş yapması gerekir. Sizinle sadece keyif yapmaya gelecek, bir işin ucundan tutmayacak kişilerle kamp yapmayın. Aksi halde kampınız size ve yanınızdakilere zehir olacaktır.

2- Kampınızı Sudan Uzak Yere Kurun

Kampın en cezbeden yönlerinden birisi suyun dibinde yaşamaktır. Tertemiz ve serin nehrin dibinde bir kamp düşüncesi çok çekici değil mi? Aslında değil. Bir su yatağının dibine kamp kurmak yapacağınız ne büyük tehlikelerden birisi olacaktır. Güvenliğiniz için kamp bölgenizi su yataklarından, gölden uzak bir yere kurmak olacaktır. Bu sayede herhangi bir su taşkını veya gelgitten korunacaksınız.

3- Vahşi Doğada Tetikte Olun

Kamp yapmak vahşi doğa ile karşı karşıya olmak demektir. Kamplar şehir merkezine ve hemen yardım alabileceğiniz yerlere uzaktır. Doğada yaşamda bu nedenle tamamen kontrol sizdedir. Vahşi hayvanlara karşı her zaman tetikte olmalısınız. Kampınızın etrafını korunaklı hale getirmelisiniz. Unutmayın sizler misafirsiniz ve evin gerçek sahipleri sizi istemeyebilirler.

4- Kamp Yapmak İçin Gideceğiniz Yeri Yakınlarınızı Bildirin

Her ne kadar telefonlarınızı olsa da tedbirli olmak her zaman hayat kurtarır. Çünkü gittiğiniz yerde telefon çekmeyebilir, telefon bozulabilir veya şarjınız bitebilir. Eve dönüş gününüzde, eve dönmezseniz sizleri aramak için gelecek ekiplerin nerede olduğunuzu bilmeleri için ailenize kamp yerini gitmeden söylemelisiniz. Bu davranışınız hayatınızı kurtarabilir.

5- Kamp Ekipmanlarınızı Kontrol Edin

Doğaya çıkmadan önce doğada işinize yarayabilecek eşyalarınızı tamamlamanız gerekir. Her türlü duruma hazırlık olmalısınız. Benim başıma gelmez, ben iyiyimdir diye düşünmeniz sizi istemediğiniz durumlara sokabilir. Böyle durumları yaşamamak için her zaman tedbirli olmalısınız. Kamp çantanızda şunları mutlaka bulundurmalısınız.

Bu malzemelerin tedariki ile kamp yapmak çok daha eğlenceli olacaktır.

6- Yediklerinize Dikkat Edin

Doğada beslenmek şehirde beslenmekten çok daha önemlidir. Hem çok fazla kalori kaybedersiniz hem de daha dirençli olmanız gerekir. Bu nedenle yedikleriniz ve içtikleriniz son derece önemlidir. Tabi bir de midenizi bozacak ürünlerden uzak durmalısınız. Doğada bulduğunuz ve emin olmadığınız bitkilerden de uzak durmalısınız.

Eğer mantar bilginiz yoksa mantarlar uzak durmanız gereken ürünlerdir. Yabani olarak yetişen mantarların çoğu zehir içerir. Bu mantarları tüketmeniz hayatınıza neden olabilir. Doğadır, suyu temizdir diye düşünmeyin ve her su kaynağından su içmeyin. Çevre köylerden kamp yeri hakkında bilgi alın eğer su uygunsa için. Onun dışında çok susamış iseniz bir bez ile suyu arıtın.

Sıcak havadan dolayı bozulacak yiyeceklerden uzak durun. Kurutulmuş gıdalar kamp yaparken kurtarıcınız olacaktır. Eğer hemen tüketmeyecek iseniz tavuktan uzak durun. Buzu çözüldüğü an kokmaya başlayacaktır. Sucuk ve pastırma gibi gıdalar daha uygundur.

Bilincinizin her daim açık olması gerekir. Dikkatiniz dağıtacak alkollü içeceklerden uzak durmaya çalışın. Çok içmek isterseniz de sarhoş olmayacak miktarda tüketin.

7- Yıldırımlardan Korunun

Açık alanlar yıldırım tehlikesini artırmaktadır. Kamp yapmak bu tehlike ile karşı karşıya gelmeniz anlamına gelebilir. Hafif yağmur iyidir. Çadırın tepesine hafif dokunuşlar ile sizi mest eder. Ayrıca toprak kokusu ile sizi rahatlatır. Fakat bir şimşek ile tüm keyfiniz kaçabilir. Şimşeklerden korunmak için;

8- Şiddetli Rüzgarlara Karşı Tedbirli Olun

Hava basıncı doğada çok hızlı değişmektedir. Bu değişimler yağmur ve rüzgar olarak sizlere görünür. Böyle durumlarda eğlenmek yerine güvenlik önceliğiniz olmalıdır. Çadırınızı ve kendinizi bu fırtınalardan korumalısınız. Rüzgar altında güvenli bir kamp yapmak için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

Haziran 2020, Temmuz 2020, Ağustos aylarında bir şekilde kamp alanları keşfetmek istiyorsanız tam zamanı. Uygun bir kamp alanı seçin ve evde geçirdiğiniz vakitlerin öcünü alın. Çok güzel bir kamp yapmaya, uyku tulumu içinde doğaya merhaba demeye hazırlanın.

- OKU HABER, Hobiler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5054482/kaliteli-bir-kamp-yapmak-icin-bilinmesi-gereken-8-altin-bilgi