Danıştay’dan Şok Karar! Belediye Başkanlarının Bazı Yetkileri Kısıtlanıp İl Genel Meclisine Veriliyor

31 Mart 2019 seçimlerinin ardından Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar Danıştay’a taşınmıştı. Alınan kararda belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi belediye başkanlarından alınarak, belediye meclisine verilmişti. Yürütmenin durdurulması için açılan davada Danıştay kararını verdi ve yürütüme durdurma talebi reddedildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu karar iktidarın da kalesine gol atması anlamına geliyor dedi. Hukuki sürecin devam edeceğini belirten İmamoğlu şu ifadeleri kullandı.

“ İktidar temsilcilerinin böylesi bir kararı alkışlamamaları lazım.  Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler böyle bir süreci, halka da anlatamazlar.” Dedi.

Davayı İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri Açmıştı

31 Mart seçimlerinden sonra Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan genelge ile yetki il meclisine devredildi. Bu karar en çok İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını kaybetmelerine rağmen il meclisinde çoğunlukta olan AK-MHP sıralarına yaramıştı. Bu durum diğer parti üyeleri tarafından yetki gaspı olarak görüldü.

Bu yetki gaspına dur demek için Ankara Büyükşehir Belediyesi, bakanlık tarafından çıkarılan genelgenin durdurulmasını istedi. Bu isteğini açtığı dava ile Danıştay’a taşıdı. Dava içeriğinde ayrıca genelgenin iptali de istendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu davaya daha sonradan müdahil oldu.

Açılan dava ile ilgili olarak Danıştay ilk kararını verdi ve genelge ile ilgili yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. Davaya toplamda 9 üye katıldı. Üyeler 5-4 oy çokluğu ile bu kararı aldı. Taleplerden genelgenin iptaline ilişkin olan kısım ise ileriki bir zamanda karara bağlanacak.

Ekrem İmamoğlu'ndan Karara İlişkin İlk Yorum

Belediye şirketlerine yönetici atama yetkisinin meclise verilmesinin ardından açılan dava ile ilgili kararı İmamoğlu ilk kez yorumladı. Karara ilişkin olarak, ortada hukuka aykırı bir konunun olduğunu ve bu konuya Danıştay’ın verdiği kararın düşündürücü olduğu söyledi. Ayrıca hukuki sürecin takipçileri olacaklarını iletti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada;

“ Kararın 5’e 4 alınması daha da önemli. Umarım tekrar gözden geçirirler kararı. Hukuk böyle bir şey yapamaz, hukuksuzluğu devreye sokmuş olur. Siyaset alanının da iktidar temsilcilerinin de böylesine bir kararı alkışlamamaları lazım. Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler böyle bir süreci, halka da anlatamazlar.” Dedi.   

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5058592/danistaydan-sok-karar-belediye-baskanlarinin-bazi-yetkileri-kisitlanip-il-genel-meclisine-veriliyor