Türkiye Doğu Akdeniz'deki Hidrokarbon Arama Faaliyetlerini Durdurdu

Yunanistan Türkiye arasında yaşanan Doğu Akdeniz sınır sorunu neticesinde doğal gaz arama çalışmalarının askıya alındığı açıklandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki ülke arasındaki görüşmelerin devam ettiği bu süreçte, Yunanistan tarafından daha olumlu bir tavır gelene kadar çalışmalara ara verilmesi gerektiğini ifade etti. 

Yunanistan Türkiye Gerilimi Devam Ediyor

Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilim hala çok sıcakken, İbrahim Kalın tarafından " Yunanistan bizim önemli bir komşumuz. Atina ile görüşmeye hazırız." mesajı dünya gündeminde olumlu bir hava yarattı. 

Meis adası ve çevresi için Ankara'da yapılan toplantı sonucunda Navtex yayımlanmıştı ve bölgece savaş gemisi aktarılmıştı. Bu hareket karşısında Atina da aynı yolu izlemiş ve Navtex yayınlamıştı. İki ülke arasındaki soğuk rüzgarları kırmak isteyen Almanya Başkanı Angela Merkel, Ankara ve Atina arasında olumlu bir bağ kurmaya çabaladı. 

" Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalara devam etsin."

İbrahim Kalın , Alman hükumetinin iki ülke arasındaki gerilimi azaltmaya çalıştığını, Türkiye'nin bu davranış karşısında tutumunun oldukça anlaşma yanlı olduğunu ifade etmektedir. Recep Tayyip Erdoğan'ın Oruç Reis Gemisi 'nin arama sahanlığının, Meis Adası 'na 180 km uzaklıkta olduğunu ve bu süreçte herkesin kendi sahanlığında arama yapmalarını önerdiği bilinmektedir. Cumhurbaşkanı'nın bu konudaki sözleri şu şekildedir: 

"Yapıcı olalım ve bir müddet bekletelim. Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalara devam etsin. Tartışmalı bölgelerde de ortak çalışmalar yapılsın."

Doğal Gaz Arama Faaliyetleri Türkiye ile Diğer Ülkelerin Arasını Açıyor

Türkiye'nin Kıbrıs çevresinde doğal gaz arama faaliyetleri yapma isteği ve bu isteği gerçekleştirmekteki azmi, Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği, Mısır ve İsrail devletleri ile anlaşmazlık yaşamasına neden olmaktadır. 

Bu tartışmalara Fransa tarafından da yanıt gelmiş ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin anlaşmazlık yaşadığı Kıbrıs ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal ettiği yönünde yorumda bulunmuştu. Ankara'dan bu konuda yeni bir karar beklediklerini ifade etmişlerdi. Bu açıklamanın karşısında Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Fransa açıkça uyarılmıştır:

" Fransa, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler bağlamında yaptığı her açıklama ve attığı her yanlış adımla tarafsızlığını ve istikrara katkıda bulunma şansını biraz daha kaybetmektedir."

Bonus : Sondaj Gemileri Nasıl Çalışır ?

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5059539/turkiye-dogu-akdenizdeki-hidrokarbon-arama-faaliyetlerini-durdurdu