Acemi Kasap Yarışı İlk Vaka Ben miyim?

Kurban Bayramı’nın vazgeçilmez aktörlerinden olan acemi kasaplar yine iş başında. Samsun’da kurban kesimi sırasında yaralanan bir kişi acil servise gitti. Acemi kasap herkesi güldüren bir soru sorarak “ ilk vaka ben miyim?” dedi.  

İslam dünyası iki dini bayramdan bir diğeri olan Kurban Bayramı’na kavuşmanın heyecanını yaşıyor. Tüm İslam coğrafyası kurbanlıklarını seçti ve bayramın ilk günü itibari ile kesimlere başladı. Birçok kişi mezbahanelerde veya köylerde kesimlerini gerçekleştirdi. İşin ehli olan kişiler ve acemiler hep bir elden kesme ve parçalama işlerini paylaştılar.

Fakat kurbanların değişmez haberleri ülkenin dört bir yanından gelmeye başladı. Acemi kasaplar bu seneyi de boş geçmedi ve kurbanla beraber kendilerini kestiler. Kimisi elini, kimisi parmağını kesti. Kimisi baltaya kafa attı kimisi ise kurbanından çifte yedi. Yaralanan kurbanzedeler acillerin yolunu tuttu.

“İlk Vaka Ben miyim?”

Kurban kesimi sırasında kendini yaralayanlar arasında artık ilk olma yarışı da veriliyor gibi. Samsun’da kurban keseceği sırada yaralanan bir kişi acile gittiğinde kendisinin ilk vaka olup olmadığını görevlilere sordu. Bu durum herkesin yüzünde tebessüm oluşturdu.

Aslında yaralanmaya sebebiyet verecek kadar acemi biri de değildi. Kendisinin ifadesine göre 40 yıllık bir kasap. Fakat yine de kaza geliyorum demez. Kurbanı kestikten sonra hayvanı çengelli sisteme takamaya çalıştı. Tam bu sırada elinden yara aldı. Yaralanan usta ama talihsiz kasap, akrabaları tarafından hemen acile getirildi. Tedavisi yapılan kasabın durumunun iyi olduğu bilgisi verildi.

Şimdilik 20 Vaka Görüldü

Kendini kesen veya yaralayan kasap haberleri yurdun her yerinden gelmeye başladı. Aciller kurbanzedelerle doldu. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi acili ise 20 vaka ile açılış yaptı. Basın mensuplarını gören bir kişi ilk vakanın kim olduğunu sordu. 20 vaka içindeki ilk kişinin kendisinin olup olmadığı ise bilinmiyor.

Uzmanlar kesim işlerinin profesyonel kişilerden yardım alınarak yapılmasını öneriyor. Tüm hazırlıkların eksiksiz yapılmasını önemle tavsiye ediyor. Kesim sırasında pay sahipleri ile konuşarak iletişim kurmanın önemini hatırlatıyor. Keserken veya kemik kırarken elini çek uyarılarını sıklıkla yapmak gerekiyor. Acele etmeden, sakin şekilde kurban kesim işlerini bitirmek gerekiyor. Ne kadar usta olsanız da acemi kasap olarak anılmamak için önerilere kulak vermeniz faydalı olacaktır.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5068047/acemi-kasap-yarisi-ilk-vaka-ben-miyim