Koronavirüs Seyir Defteri! Not Defterimde Tuttuklarım! Dünden Bugüne Kadar Yaşananlar!

Buket  Gürkan
Buket Gürkan

Çin’in Wuhan kentinden çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle ilk aylarda çok zorlu günler geçirdik. Yüksek vaka sayıları nedeniyle hepimiz ülkece mücadele verdik. Günlerce ve aylarca gerekmedikçe sokağa çıkmadık. Hatta yaşlılarımız, çocuklarımız ve belirli yaşlardaki gençlerimiz tamamen dünyadan kopma noktasına geldiler. Evlerinden dışarı aylarca çıkmadılar. Peki neden? Çünkü şu ana kadar dünya genelinde yaşanan en tehlikeli virüs ile karşı karşıyayız.

Koronavirüsün dünyaya yayıldığı ilk günlerde; koronavirüsten nasıl korunabiliriz, nasıl tedbir almalıyız, covid-19’a karşı neler yapmalıyız ve gibi soruları özellikle TV’lerde sıkça tartışırdık, hatırlıyor muyuz o günleri? Dezenfektan, kolonya, maske, eldiven ve bunlar gibi virüsten korunabileceğimiz malzemeleri bulamadığımız günler de olmuştu. Hepimiz telaş içindeydik ve o günlerde koronavirüsten kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabilmenin çözümlerini arıyorduk.

Evlerde kaldığımızda sıkılıyorduk. Sokağa çıktığımızda ise korkuyorduk. Evlerden çalıştığımız günler oldu. Sokaklar bomboş kaldı. Dışarı çıktığımızda caddelerin sessizliğinden endişe ediyorduk.

Sanki aç kalacakmış gibi evlerimizi erzaklar ile doldurduğumuz zamanları da hatırlıyor muyuz? Eve getirdiğimiz her şeyi titizlikle temizliyor, dışarıdan içeri girdiğimizde kıyafetlerimizi hemen değiştiriyor, ellerimizi bol su ve sabunla yıkıyor ve hatta birde sokaktan içeri girdiğimizde pek çoğumuz duş dahi alıyorduk. Yiyeceklerimizi sirkeli suda bekleterek bol su ile yıkıyorduk. Çünkü virüs çok tehlikeli ve korkuyorduk. Peki şimdi ne değişti? Virüs aynı virüs, bizler aynı kişileriz.

Sokağa çıkma yasakları kaldırıldı diye koronavirüs etkisini mi kaybetti? Hayır, tabii ki de. Değil mi? Bizler ilk günlerde sokakları caddeleri çamaşır suları ile yıkıyorduk. Araçlar dezenfekte ediliyordu, evet araçlar hala dezenfekte oluyor. Ama bizler koronavirüse karşı kendimizi birazcık saldık mı? Yanılıyor muyuz?

Yaz Başlayınca Koronavirüs Bitti mi?

Yaz başladı. Okullarda kapalı olunca, çalışanlar boş günler bulduklarında veya bayram tatillerinde sahil kentlerine akın ettiler. Oradan oraya belki de virüsün yayılmasına neden olundu. Bunu hiç düşündük mü?

Aşı hala bulunamadı ve tedavi olunabilecek ilaçta hala bulunamadı… Peki bunun farkında mıyız? Koronavirüs artık insanları ürkütmüyor mu? Koronavirüs sadece bir grip veya nezle kadar basit bir hastalık gibi mi algılanıyor? Bizler virüsü çok mu basitleştirdik acaba? İnsanlar hala dünya genelinde koronavirüs salgınından ölüyorlar. Ölüm sayıları azaldı diye, acaba çok mu saldık kendimizi?

Maskemizi takıyoruz. Sokaklara çıkıyoruz. Fakat bazı kişilerin maskelerini çenelerinde aksesuar olarak kullandıklarına rast gelenlerde olmuştur, değil mi? Özellikle tatil beldelerinde maskesiz dolaşanların çok olduğu, kalabalık düğünlerin yapıldığı ve düğünlere katılanların zaman zaman maskesiz dolaştığını internette denk geldiğimiz haberlerde okuduğumuz veya gördüğümüz de olmuştur.

Peki ama maske kullanmayanlar ben, sen veya biz kendimizi titiz bir şekilde korumaya çalışırken, onlar maske kullanmama hakkını kendilerinde nasıl buluyorlar? Koronavirüs salgınına karşı titiz davranmayanlar kendilerini düşünmüyorlarsa neden karşılarındaki kişileri düşünmüyorlar?

İşte kaleminden sizlere dökülenler...

Amacımız Koronavirüsü Yenmekse Eğer!

Bu salgında maskelerimizi takarak hem kendimizi hem de karşımızdaki kişiyi de koruduğumuzu hatırlayalım. Lütfen titiz davranmaya özen gösterelim. 14 kuralın hala geçerli olduğunu da hatırımızda tutalım ve uygulayalım.

Koronavirüs salgının hala sürdüğünü unutmayalım. Gün gelecek bu günlerde geçecek ancak şimdi tedbiri elden bırakmayalım. Koronavirüs bizi değil, biz koronavirüsü yenelim!

- OKU HABER, Buket Gürkan tarafından kaleme alındı
https://www.okuhaber.com/makale/5080480/buket-gurkan/koronavirus-seyir-defteri-not-defterimde-tuttuklarim-dunden-bugune-kadar-yasananlar