ASELSAN SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Şirketi Virüsten Korudu!

Covid-19 pandemisi ile mücadele sürecinde piyasa değerleri büyük bir hareketlilik yaşayan firmalar arasında en az değişimi yaşayan firmalardan biri olan ASELSAN bu başarısını SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi 'ne borçludur. 4 farklı savunma şirketinin başı çektiği bu sıralamada SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi ihracatı ile ASELSAN Koronavirüsle Mücadele sürecinde yaşanan krizi hafif atlatmayı başardı. 

Dışa Bağımlılık Azalıyor

Aynı zamanda Genel Müdür görevindeki, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, covid-19 sürecinde ASELSAN 'da yaşanan küçük miktarda piyasa değer kaybı yaşanması başarısını sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak iş planları ile sağladıklarını paylaştı. Dışa bağımlılığın her gün biraz daha azaltıldığı ASELSAN 'da tedarik kaynaklı sorunların da en az seviyeye indirildiği paylaşıldı. 

ASELSAN Hedeflerine Ulaştı

Koronavirüsün neden olduğu ekonomik krizden en az etkilenen şirketlerden olan ASELSAN, yılık ilk çeyreğinde büyüme ve karlılık hedeflerine ulaşmayı başardı. ASELSAN Genel Müdürü Görgün, yıl sonu hedeflerinin de ilerisinde olarak yola devam ettiklerini ifade etti. 

ASELSAN'da Koronavirüs Etkisi

Türkiye'de ilk gerçekleşen Covid-19 vakasının ardından ilk günden itibaren sıkı bir önlem politikası yürüten ASELSAN'da çalışan sağlığı takibi sık sık ve düzenli olarak yapıldı. Koronavirüsle mücadele sürecinin sadece ekonomik olarak yürütülmediği firmada, sosyal sorumluluk çalışmalarının da yürütüldüğü belirtildi. Görgün, süreçle ilgili paylaşımlarında " 83 milyonluk ailemize layık olabilmek için azimle çalışmaya devam edeceğimizi belirtmekten onur duyarız. " sözü ile dikkat çekti.

Bu dünyayı yakından ilgilendiren kriz döneminde insan odaklı iş planı hazırladıklarını ve tedarik sürecindeki problemleri en aza indirebilmek için yerli üretimi hızlandırdıklarını ifade eden Görgün, süreci doğru değerlendiren ve krizi etkili yöneten firmaların sonunda büyük kazananlardan olacağını belirtti. 

ASELSAN İhracat İvmesi Değişmedi

Koronavirüsle mücadele sürecinde birçok şirket ihracat hacminde kayıplar yaşadı. Bahreyn Krallığı'nın deniz platformu kullanılarak ithal edeceği uzaktan komutalı silah sistemlerini ihraç etmeye hazırlanan ASELSAN, ihracat ivmesini korumayı başardı.

2019 yılında satış rekoru kıran ASELSAN, 2020 sonunda da bu başarıyı elde edeceklerini ifade etti. Körfez ülkeleri ile yaptıkları uzaktan komutalı silah sistemi ihracat anlaşmalarının bu konudaki etkisinin altını çizen yetkililer, 10 yıldan uzun bir süredir bu ülkelerle satış sözleşmelerinin olduğunu, teknoloji transferi yaptıklarını ve yerel üretim ve ortak girişim firmaları aracılığı ile savunma ve teknoloji çözümleri sunduklarını ifade etmektedir. 

SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Nedir?

ASELSAN imzalı askeri teknoloji türlerinden biri olan SARP nedir ? SARP kullanım alanları nelerdir? Türk Silahlı Kuvvetleri için büyük bir imkan sağlayan SARP, uzaktan komutalı silah sistemi olarak kullanılmaktadır. Sistem, kara araçları üzerinde ve sabit noktalarda kullanılıyor olup; kara ve havadan gelen tehditlere karşı savunma ve saldırı özelliklerine sahiptir. Bu yönü ile can ve mal kaybını en aza indiren sistem tüm dünyanın ilgi odağı olmayı başarmıştır.

SARP Silah Seçenekleri Nelerdir?

3 farklı silah seçeneği olan düzenekte 40 mm Otomatik Bomba Atar, 12.7 mm Makineli Tüfek ve 7.62 mm Makineli Tüfek kullanılabilmektedir. Mühimmat kapasitesi olarak da oldukça iddialı bir savaş teknolojisi olan SARP, yine 3 farklı seçenek sunmaktadır: 

SARP Özellikleri Nelerdir?

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5107556/aselsan-sarp-uzaktan-komutali-silah-sistemi-sirketi-virusten-korudu