Erdoğan’dan Cuma Müjdesi Doğal Gaz mı?

Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamalar ve Cuma günü vereceğini söylediği müjdeli haber ile herkesin dikkatini çekti. Birçok kişinin aklına gelen ilk şey doğal gaz oldu. Peki, Erdoğan Cuma günü ne açıklayacak?

Büyük tartışmaların sürdüğü Doğu Akdeniz’de, Oruç Reis ve Yavuz gemisi çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar ve aramalar hız kazanmışken Erdoğan’ın üstü kapalı açıklamaları akıllara direkt olarak Akdeniz’de yapılan çalışmaları getirdi. Çalışmaların olumlu sonuç vermiş olabileceği ve aranan gazın bulunmuş olabileceği düşünülüyor.

Bu düşünceler alınan bilgiler ile desteklenir durumda. İddialara göre sondaj gemisi Kanuni doğal gazı çıkarmak üzere bölgeye doğru harekete geçti. Güvenlik açısından şuan için çalışmaya dair teknik bilgiler paylaşılmadı. Gaz bulundu iddiası doğru ise; kaç metrede bulunduğu, gaz miktarı, sınıfı gibi terimler şuan için sır olarak tutuluyor. Alınan bilgiler gazın kaynağını Hidrokarbon olarak işaret ediyor.

Hidrokarbon Endüstriyel Sektör Açısından Büyük Önem Arz Ediyor

Bulunduğu iddia edilen Hidrokarbon maddesi birçok farklı özelliğe sahip olabiliyor. Farklı çeşitlerde bulunan madde farklı sektörler için hammadde kaynağı sağlayabiliyor. Hidrokarbon çeşitleri endüstriyel üretim için de son derece önemli bir madde olarak biliniyor.

Erdoğan’ın “müjde vereceğiz” açıklamalarından sonra borsada da hareketli dakikalar yaşandı. Herkes doğal gaz bulundu düşüncesi ile hareket etti ve enerji hisseleri bir anda yükselişe geçti. Özellikle Tüpraş ve Petkim hisselerindeki artış gözden kaçmadı. Tüpraş, güne başlarken eksi seviyelerde idi. Fakat Erdoğan’ın yaptı açıklamalar sonrası yüzde 8,58’lik bir sıçrama gerçekleştirdi.

Yoksa Koronavirüs Aşısı mı Bulundu?

Sosyal medya kullanıcıları ve bazı tahmin grupları Erdoğan’ın Cuma günü vereceği müjdeli haberin aşı olabileceğini düşünüyor. Alınan bir diğer bilgi ise Rusya ile Türkiye arasında Koronavirüs aşısı ön protokolünün imzalanmasının yakın olduğu yönünde.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Rus Devlet Başkanı Viladimir Putin, Sputnik V adını verdikleri aşıyı açıklamıştı. Açıklamaların ardından Türkiye ve Rusya arasında görüşme olduğu ve aşıyı ilk alacak ülkenin Türkiye olduğu iddia edildi. Bir diğer bilgi ise aşıların bir kısmının Türkiye’de üretileceğidir.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5130563/erdogandan-cuma-mujdesi-dogal-gaz-mi