Karadeniz’de Bulunan 320 Milyar Metreküp Doğalgaz Türkiye’ye Kaç Yıl Yeter?

Dün milyonlar televizyona kitlenerek Cumhurbaşkanı’nın vereceği müjdeyi bekledi. Bu müjde, doğalgaz kaynağı bulduğumuz olunca da haliyle insanlar, 320 milyar metreküp doğalgaz Türkiye’ye ne kadar yeter, diye merak etmeye başladılar.

320 Milyar Metreküp Doğalgaz Türkiye’ye Kaç Yıl Yeter?

Fatih isimli doğalgaz araştırma gemisinin Karadeniz de doğalgaz bulması üzerine Cumhurbaşkanı açıklamalar da bulunmuştu. Bu önemli açıklamalar bulduğumuz doğalgazı ne kadar süre kullanabileceğimiz konusunda da merak uyandırdı.

Şuan için, tüm veriler elde olmadan böylesine büyük bir rezervin maddi karşılığını hesaplamak oldukça güç. Yine de Türkiye’nin geçmiş yıllar da kullandığı doğalgaza bakılarak ortalama bir süre çıkarılabilir.

Karasal bir ülke olmamızdan sebep doğalgazı yoğun bir şekilde kullanıyoruz. BOTAŞ (boru hatları ile petrol taşıma) verileri 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin Türkiye’nin 6-7 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacağını gösteriyor.

Türkiye’nin Yıllara Göre Doğalgaz Kullanım Miktar

320 milyar metreküp doğalgaz rezervi'nin Türkiye'ye 6-7 yıl yeteceği tamamen önceki verilere dayalı bir tahmindir. Bu tahmin gaz tüketim miktarına göre değişiklik gösterebilir.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5137643/karadenizde-bulunan-320-milyar-metrekup-dogalgaz-turkiyeye-kac-yil-yeter