Fatih Sondaj Gemisinin Özellikleri Nelerdir?

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Karadeniz'de doğalgaz bulduğu ifade edilen Fatih Sondaj Gemisi özellikleri nelerdir? Gemi nerede yapılmıştır? Teknik özellikleri arasında hangi detaylar saklıdır? İşte, ayrıntılar..

Fatih Sondaj Gemisi Özellikleri

Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz rezervi buluşunun yapıldığının ilanından 24 saat geçmedi. 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulmayı sağlayan Fatih sondaj gemisi ise hemen herkesin ilgi odağı oldu! İşte, geminin sahip olduğu teknolojiler...

Haziran 2020 tarihlerinde Karadeniz'de Tuna-1 isminin verildiği kuyuda aktif görev yapan gemi, daha önce Akdeniz sularında keşif için kullanılmıştı. Geminin Türkiye Cumhuriyeti için göreve başlamasından önceki ismi ise  Deepsea Metro-2 idi. Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alındıktan sonra ismi Fatih olarak değiştirilen sondaj gemisi oldukça önemli teknik özelliklere sahiptir. 

1 - Fatih Sondaj Gemisi Nerede Yapıldı?

Türkiye ekonomisi için büyük bir adım sayılan 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfini yapan bu önemli gemi nerede üretildi? Deepsea Metro-II ismi ile 2011 yılında Güney Kore'de Hyundai Ağır Sanayi Şirketi tarafından üretilen bu devasa gemi 2011 ile 2016 yılları arasında Birleşik Krallık hizmetinde görev aldı! 2016 ile 2018 yılları arasında Marshall Adaları 'nda aktif arama yapan Deepsea Metro-II , 2018 yılından bugüne kadar Türkiye sularında Türkiye için çalışmaktadır. 

2 - İlk Görev Yeri 

Fatih Sondaj Gemisi yerlimi sorusu dün öğlen saatlerinden bu yana sorulan önemli sorular arasında iken; Güney Kore'de üretilmiş olan bu geminin yerli olmadığı bilinmektedir. ASELSAN yerli üretim çalışmaları kapsamında, bu konuya da değinecek mi? Yerli sondaj gemisi yapılma planı oluşturulacak mı? İçinde bulunduğumuz günlerin önemli soruları arasında yer almaktadır. 

Geminin ilk görev yeri, Güney Afrika başkenti Cape Town olarak bilinmektedir. Ardından Brezilya'da hizmet vermeye başlayan bu önemli gemi, 2015 yılında yaşanan petrol sorunu sonucunda 1 yıl boyunca çalışmaya ara vermek zorunda kalmıştır. 2016 yılında Norveç için çalışan Fatih Sondaj gemisi kimin için çalışırsa, o ülke için büyük işler başarmıştır. 

2018 yılında Türkiye Petrolleri tarafından 262,5 milyon dolara satın alınan geminin işletme hakkı Türkiye Petrolleri şirketine aittir. Fatih isminin verildiği gemi, öncelikle Akdeniz sularında çalışmaya başladı. Haziran 2020 tarihinden itibaren Karadeniz 'de çalışan gemi, Tuna-1 kuyusunda yaptığı görevde 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi buldu. 

3 - Geminin Fiziksel Özellikleri

Türkiye Ekonomisi için büyük bir öneme sahip olan bu geminin uzunluğu 229 metre olup; genişliği 36 metredir. Geminin su altında kalan bölümü yani draft uzunluğu ise 15,5 metre uzunluğundadır. 

Sondaj kule yüksekliği 64 metre olan geminin 12 bin 120 metre uzunluğunda sondaj derinliği özelliği bulunmaktadır. Saatteki ortalama hızı 8 deniz mili olan geminin brüt ağırlığı 51 bin 283 gros ton kadardır. 34 bin 256 ton yük taşıyabilen mega gemi sondaj teknolojisi alanında üstün özelliklere sahip 6. nesil bir gemidir. 

4 -  Dünyanın En Yüksek Teknolojili Gemi Sıralaması

Dünyanın en yüksek teknolojili gemi sıralamasında 16. olma özelliğini taşıyan Fatih, satın alındığı günden itibaren çok sayıda teknolojik yenileme sürecine tabi tutulmuştur. İyileştirmelerin ardından dünyanın en yüksek teknolojili gemi sıralamasında 5. sıraya yükseldiği bildirilen geminin, sondaj derinliği noktasında dünyanın en derin çukurlarını keşfetme kapasitesine sahiptir. 

5 - Etkileyici Özellikleri

Dünyanın en derin kuyularından biri olan Mariana Çukuru 'nun 11 kilometrelik derinliğinde çalışma yapabilme kapasitesine sahip olan Fatih Sondaj Gemisi 6 metre yükseklikteki dalgalar karşısında sabit bir şekilde yol alabilmektedir. Sahip olduğu sondaj kulesi 64 metrelik uzunluğu ile neredeyse Galata Kulesi kadar derinliğe ulaşma şansına sahiptir. 

Taşıma görevlerini yapmakta olan 2 farklı sondaj kulesi, yaklaşık olarak 30 tank ile aynı ağırlıktaki yükü kaldırma özelliğine sahiptir.  Oruç Reis Gemisi 'nden sonra Türkiye'nin adını duyduğu ikinci önemli gemi olan Fatih Sondaj Gemisi, yaptığı keşif ile Türkiye Ekonomisi için önemli deniz araçları listesinde birinci sıraya oturmuş oldu! 

Göreve Başlama Tarihi Coşku ile Kutlanmıştı

Göreve başladığı ilk günlerde ( Mayıs 2020 ) coşku ile kutlanan Fatih Sondaj Gemisi , beklenen zafere çok kısa bir sürede ulaştı. 21 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile birlikte, geminin 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiği duyuruldu! Türkiye ekonomisi için büyük bir faydası olacağı düşünülen bu yeni gelişme ile önümüzdeki günlerde ülke ekonomisinde hangi hareketliliklerin olacağı da merakla beklenmektedir. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5138420/fatih-sondaj-gemisinin-ozellikleri-nelerdir