Türkiye Bilim Kurulu Başkan Yardımcısına Ait olduğu İddia Edilen Koronavirüse Karşı İçilebilecek iki Anti Virüs Kür Paylaştı!

Videoda yeni koronavirüse karşı beslenme tavsiyesi veren kişi bilim kurulu başkan yardımcısı değil!

İşte, Türkiye Bilim Kurulu Başkan Yardımcısı olduğu iddia edilen kişinin aslında bilim kurulu başkan yardımcısı olmadığına dair ayrıntılar:

Videoda yer alan kişi bilim kurulu başkan yardımcısı değil, hatta bilim kurulu üyesi de değil.
Sağlık Bakanlığı’nın 26 kişilik bilim kurulunda görüntüdeki kişi yok; oluşturulan bilim kurulunda bir başkan yardımcısı pozisyonu da bulunmuyor.
Videoda görülen kişi Ahmet Rasim Durak adlı bir vatandaş ve verdiği formülün tıbbi bir karşılığı yok.
Sosyal medyada paylaşılan bir videoda görülen ve beslenme tavsiyeleri veren kişinin, Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 salgınına karşı oluşturduğu bilim kurulunun başkan yardımcısı olduğu iddia edildi. Görüntülerdeki kişi, video boyunca yeni koronavirüse iyi geleceğini söylediği bir tarif paylaşıyor. Sarımsak, süt, zencefil gibi bazı gıdaların Covid-19’a karşı antivirüs olarak kullanılabileceğini ve bu virüsün 400 tipi olduğunu söylüyor. Ayrıca yapılan bu paylaşımlardan birkaçında görülen kişinin Türkiye Bilim Kurulu asil üyesi Ahmet Cevat Acar olduğu da iddia ediliyor.
Ancak, videoda yer alan kişi bilim kurulu başkan yardımcısı değil, hatta bilim kurulu üyesi de değil. Sağlık Bakanlığı’nın 26 kişilik bilim kurulunda görüntüdeki kişi yok. Oluşturulan bilim kurulunda bir başkan yardımcısı pozisyonu da bulunmuyor. Videoda görülen kişi Ahmet Rasim Durak adlı bir vatandaş ve verdiği formülün tıbbi bir karşılığı yok.
Videodaki kişi bilim kurulu üyesi değil
Sağlık Bakanlığı, tüm dünyada görülen Covid-19 salgınıyla ilgili gerekli kararların alınması ve önleyici tedbirlerin belirlenmesi için Ocak 2020’de bilim kurulu oluşturmuştu. Kurulda yer alan 26 kişinin isimleri ve görevleri biliniyor; fotoğraflarına da görevli oldukları üniversitelerin sitelerinden basit bir aramayla ulaşılabiliyor. Videoda yer alan kişi onlardan biri değil. Türkiye Bilim Kurulu asli üyesi Ahmet Cevat Acar olarak paylaşılan kişi olmadığı da yine isme dair yapılan basit bir aramayla çıkıyor. Ayrıca, Türkiye Bilim Kurulu olarak bilinen bir kurul yok. Ahmet Cevat Acar Türkiye Bilimler Akademisi’nin asil üyelerinden.
Videoda görülen kişi ise Ahmet Rasim Durak adlı bir vatandaş. Tıp eğitimi yok. Adı, daha önce dört Boeing tipi uçağın satışıyla ilgili İranlı Abbas Amini'den 6 milyon dolar aldığı ve dolandırdığı iddiasıyla haberlerde yer almış. 2019 yılının Aralık ayında hakkında açılan davadan beraat etmiş. Durak’ın sosyal medya hesaplarından da videodaki kişi olduğu anlaşılıyor.

Peki, Bilim Kurulu Üyeleri Kimler? 

Prof. Dr. Ateş Kara, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Alpay Azap, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 
Prof. Dr. Levent Akın, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Tevfik Özlü, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Recep Öztürk, İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Serhat Ünal, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Hasan Tezer, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Aydın Yılmaz, SBÜ Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Prof. Dr. İlhami Çelik, Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Prof. Dr. Akın Kaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Levent Yamanel, SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Prof. Dr. Mehmet Doğanay, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi
Prof. Dr. Selçuk Kılıç, Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanlığı
Dr. Ali Göktepe, Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5140432/turkiye-bilim-kurulu-baskan-yardimcisina-ait-oldugu-iddia-edilen-koronaviruse-karsi-icilebilecek-iki-anti-virus-kur-paylasti