Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un Komada Ülke Yönetimini Kız Kardeşi Kim Yo-Jong Devraldı

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı. Kim’in komada olduğu ama halen hayati belirtilerini olduğu iddia edildi. Bir diğer iddia ise Kim’in yetkilerinin bir kısmını kız kardeşi Kim Yo-Jong’a devrettiği yönünde.

Haberin kaynağı olarak Güney Kore medyasına açıklama yapan Chang Song-min gösterildi. Chang Song-min, eski devlet başkanı Kim Dae-jung’un danışmanlığını yapmıştı. Basına yaptığı açıklamalarda Kim’in bu sene düzenlenen törenlere katılmamasını sağlık durumunun kötü oluşuna bağladı. Sağlık durumu hakkında ise halen hayatta olduğunu fakat komada yaşam mücadelesi verdiği bilgisini paylaştı.

Ülke yönetimi hakkında da çarpıcı bilgiler veren Chang Song-min, Kim’in kız kardeşinin yönetim için hazır olduğunu söyledi. Ülke yönetiminin lidersiz ilerleyecek düzeyde olmadığı söyleyen Chang;

“ Tam bir ardıl yapı oluşturulmadı, bu nedenle boşluk uzun süre sürdürülemeyeceği için Kim Yo-Jong öne çıkarılıyor” ifadelerini kullandı.

Chang’ın açıklamalarından önce Güney Kore istihbarat yetkilileri, Kim’in 33 yaşındaki kız kardeşini “de facto ikici lider” olarak tanımlamıştı. Fakat bu tanımın henüz resmi bir geçerliliği yok yani henüz kız kardeşi halefi olarak atanma durumu gerçekleşmedi. Bu söylentiler sonrasında Chang, basına açıklamalarda bulundu.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi yetkilileri, Güney Kore milletvekilleri ile basına kapalı bir şekilde toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda Kuzey Kore lider değişikliği üzerine duruldu. Bu kararın “ Kim’in hükümdarlığındaki stresi azaltmak ve siyasi başarısızlık durumunda suçun yönünü değiştirmeyi” amaçladığı dile getirilmişti.

Gelen bir diğer bilgide, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un halen hükümdarlığını sürdürüyor fakat yetkileri azar azar kız kardeşine devrediliyor.

Kim Hakkındaki Söylentiler Nisan Ayından Beri Konuşuluyor

Kuzey Kore Lideri hakkındaki ilk bomba iddialar Nisan ayında ortaya atılmıştı. Ülke için manevi değeri olan törenlere katılmaması sonrası ağır bir hastalık geçirdiği hatta öldüğü söylenmişti. Bu iddialar henüz doğrulanmasa da uzun zamandır ortalarda gözükmemesi hasta olduğu iddiasını doğrular nitelikte.

Kim Jong-un sağlık durumu için tavsiyelerde bulunmak üzere Çin’den bir doktor grubunun Güney Kore’ye gittiği haberi verilmişti. Daha sonra ise Kuzey Kore Lideri’nin 12 Nisan tarihinde kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği iddia edilmişti. Geçirdiği ağır operasyonun başarılı geçtiği ve şuan iyileşme sürecinde olduğu bu nedenle de törenlere katılamadığı ifade edilmişti.

Hong Kong televizyonlarından Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un hakkında öldü haberi verilmişti. Bu bomba haber karşısında Güney Kore yetkilileri tarafından doğrulayıcı bir açıklama gelmemişti.

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5145777/kuzey-kore-lideri-kim-jong-un-komada-ulke-yonetimini-kiz-kardesi-kim-yo-jong-devraldi