Cezaevinde Ölüm Orucu Devam Eden Avukat Ebru Timtik Hayatını Kaybetti

ÇHD (Çağdaş Hukukçular Derneği) sosyal medyalarından yaptıkları açıklamada, ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik'in fenalaşarak hastaneye kaldırıldığını nabzının çok düşük olduğunu ve kalp masajı müdahalesi yapıldığını ifade etmişlerdi. 

Avukat Ebru Timtik Hayatını Kaybetti

ÇHD sosyal medyasından duyurduğu haberin hemen ardından bir twit atarak avukat Ebru Timtik'in ne yazık ki ölüm orucunun 238. günün de hayatını kaybettiğini şu sözlerle açıkladı;

 “Adil yargılanma talebi ile 238 gündür ölüm orucunda olan avukat arkadaşımız Ebru Timtik’i az önce kaybettik”

Ebru Timtik Neden Hapisteydi?

Ebru Timtik 2017 yılında Selçuk Kozağaçlı'nın da içinde bulunduğu Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi olan avukatlara bürolarında polis baskını yapılmıştı ve avukatlar gözaltına alınmıştı. 

Gözaltı sürecinden sonra yapılan yargılama da mahkeme 18 avukatı "örgüt iyeliği" ve "örgüt yöneticiliği" iddiaları ile toplam da 159 yıl 1 ay ve 30 gün hapis cezasına çarptırmıştı. 

Avukat Ebru Timtik'e ise "örgüt üyesi" suçlaması ile 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal'a da 10 yıl 6 ay ay hapis cezası verilmişti. Her iki avukat da adil yargılanmadıklarını düşünerek "adil yargılanma talebi" ile ölüm orucuna başlamışlardı. 

Adil yargılanmak adına tam 238 gün ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik ne yazık ki daha fazla dayanamayarak hayatını kaybetti. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5157942/cezaevinde-olum-orucu-devam-eden-avukat-ebru-timtik-hayatini-kaybetti