Hamas ve İsrail Gazze İçin Ateşkes İmzaladı

Gazze, sürekli olarak İsrail tarafından bombalanan ve Hamas yönetiminde olan bir kenttir. Şehirde gerilimin artması üzerine iki taraf ateşkes imzalama kararı aldı. Kararı Hamas yönetimi bizzat duyurdu ve İsrail ile ateşkes imzalandığını söyledi.

Ateşkesin imzalanmasında Katar arabuluculuk vasfını üstlendi. Gazze sorumlusu Yahya Sinvar yaptığı açıklamada Gazze’yi Yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed el- İmadi’nin arabuluculuk yaptığını ifade etti. Büyük çabaları sayesinde ateşkes kararı alınabildi dedi.

Sinvar, Katar’ın Gazze’ye ve Gazze halkına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sundu. Ateşkes sayesinde Gazze’nin İsrail saldırılarından önceki güzel günlerine ve görünümüne kavuşacağını ifade etti.

İsrail Kanal 13 televizyonu da Hamas ile yapılan ateşkes kararını ekranlarından duyurdu. Yapılan açıklamada;

“ Gazze’den yanan balonlar gönderilmesinin durdurulması, Kerem Ebu Salim ve Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarının açılması ve Gazze’deki avlanma yasağının kaldırılmasını” içeren bir anlaşmaya varıldı denildi.

İmadi tarafından dün yapılan açıklamalarda da bir haftadır iki taraf arasında ateşkes imzalanması için görüşmelerin gerçekleştirildiğini söylemişti. Birden çok yapılan görüşmeler sonucunda karar alındı.

İsrail tarafı 12 Ağustos tarihinde kente akaryakıt girişini yasaklayan bir karar almıştı. Akaryakıtın girmemesi nedeni ile de Gazze Şeridi’ndeki Elektrik Dağıtım Şirketi üretim yapamamış ve faaliyetlerini durdurmuştu. Bölgenin tek elektrik üretim merkezi olan şirket 18 Ağustos üretimi sonlandırmak zorunda kalmıştı.

İsrail’in iddiasına göre Gazze Şeridi tarafından Yahudilerin yerleşim yerlerine yanan balonlar ve roketler gönderilmeye devam ediyordu. Bunu öne süren İsrail, Filistinli balıkçıklara yönelik avlanma yasağı getirmişti.

Yanan Balonlar Nedeniyle Hava Saldırısı Yapıldı

Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere gönderildiği iddia edilen yanan balonlar sonrasında Hamas hedeflerine saldırı düzenlenmişti. İsrail tarafından yapılan hava saldırısında birçok hedef vurulmuştu. İtfaiyenin raporlarına göre yanan balonların neden olduğu 400 den fazla yangın yaşandı.

Hamas yetkilisi tarafından yapılan açıklamada saldırıların durması için kentte konuşlanan gruplarla anlaşma yapıldığını söyledi. Ateşli balonları gönderen grupların 2 milyon nüfuslu kentte yaşadıkları söylendi. Aynı yetkili yaptığı açıklamada;

“ Yakıt tedariki tekrar başlayacak ve elektrik santralı da Salı gününden itibaren yeniden faaliyete geçecek” dedi.

Avlanma Alanı 15 Mile Çıkartılacak

Yapılan ateşkes sonrası İsrail tarafı aldığı kararları da açıkladı. Yapılan açıklamalarda Kerem Ebu Salim sınır kapısının tekrar açılacağı ifade edildi. Ayrıca yasaklanan avlanma yasağı kaldırılacak ve balıkçıkların avlanma alanı 15 mile kadar çıkartılacak.

İşgal altındaki Filistin topraklarında görev yapan Tümgeneral Kemil Ebu Rukn;

“ Salı gününden itibaren Kerm Şalom (Kerem Ebu Salim) sınır kapısının yakıt girişi de dahil olmak üzere yeniden faaliyetlerinin başlaması kararlaştırıldı. Ayrıca Gazze Şeridi’nde balıkçıların avlanma mesafesinin 15 mile çıkarılması yönünde karar alındı” ifadelerini kullandı.

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5168264/hamas-ve-israil-gazze-icin-ateskes-imzaladi