Amerika Güney Kıbrıs Rum Kesimine Silah Ambargosunu Kaldırdı!

Amerika Birleşik Devletleri 33 yıldır Güney Kıbrıs Rum kesimine silah ambargosu uyguluyordu. Bu ambargo yıllar sonra kısmi olarak da kaldırıldı.

Ambargo Kısmi Olarak Kaldırıldı!


Ambargo ile ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs Lideri Nikos Anastasiadis'i aradı ve kararı bildirdi. Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz konusunda gergin zamanlar yaşanan şu dönemde ABD’nin böyle bir karar almış olmasına Ankara tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada kararın müttefiklik ruhuyla uyuşmadığı ve Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına almak amacıyla gerekli adımların kararlılıkla atılacağı yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise bu kararın “ölümcül olmayan savunma malzemelerini kapsadığı” ve yalnızca 2021 mali yılı geçerli olacak şekilde verildiğini açıkladı.

Türkiye Saldırgan Davranıyor!

Rum Lideri Anastasiadis twitter hesabından konuyla alakalı paylaşım Pompeo’ya teşekkürlerini sundu ve şunları ifade etti;

"Kıbrıs ve ABD arasındaki ikili güvenlik ilişkisini daha da güçlendiren olumlu bir gelişme”

Anastasiadis Pompeo ile yaptıkları telefon görüşmesi hakkında da açıklamalarda bulundu. Anatasiadis telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz konusunu da ele aldıklarını ve Türkiye’nin saldırgan bir tavır sergilediğini, bu nedenle bölgede ki gerilimin azaltılması gerektiğini de konuştuklarının altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından Detaylı Açıklama Geldi

Amerika Birleşik Devleti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus yazılı bir açıklama yaparak Pompeo ile Anastasiadas’ın arasında geçen konuşmada Kıbrıs-ABD ilişkilerinin derinleşmesi gerektiğini konu aldıklarını da ifade etti.

Yapılan açıklamada yer alan ifadeler şu şekildeydi;

"Pompeo, Anastasiadis'e, 2021 mali yılı için Kıbrıs'a giden ya da Kıbrıs'tan çıkan, Uluslararası Silah Kaçakçılığı Düzenlemesi altında kontrol edilen ölümcül olmayan savunma malzemeleri ve savunma hizmetlerinin ihracatı, yeniden ihracatı, yeniden transferi ve geçici ithalatına yönelik kısıtlamaları kaldırma kararını bildirdi."

Görüşme esnasında Pompeo’nun tüm Kıbrıslıların ve bölge de yaşayan halkın yararına olacak biçimde

"iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi"

Adına kapsamlı bir karar alınması gerektiğinin de altı çizildi.

Kıbrıs Doğu Akdeniz de Olan Kilit Ortağımız!


Mike Pompeo da twitter aracığıyla bir mesaj paylaşarak şunları yazdı;

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz de ki kilit ortağımızdır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile savunma konusunda iş birliklerini derinleştirdiklerini belirten Pompeo şunları kaydetti;

"Gelecek mali yıl için Kıbrıs'a öldürücü olmayan savunma malzemeleri ve hizmetlerinin satışına yönelik kısıtlamaları kaldıracağız." 

Donald Trump ( ABD Başkanı) 20 Aralık 2019 yılında imzaladığı “2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası” ve "İlave Konsolide Tahsisatlar Yasası” içerisinde Amerika’nın 1987 yılından bu yana Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne  uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını öngörüyordu. Trump, 14 Nisan da imzaladığı bir kararname ile ambargonun kaldırılmasına yönelik kararın yetkisini Mike Pompeo’ya devretmişti.

Ankara’dan Açıklama Geldi


Ambargonun kaldırılması ile ilgili Dışişleri tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;

"Doğu Akdeniz'de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD'nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır."

Bakanlıktan yapılan açıklamada ambargonun kaldırılmasının adada yaşayan iki halk arasında eşitsizlik yaratacağı savunuldu.

Kıbrıs meselesinin çözümü konusunda da bu kararın sıkıntı yaratacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi;

"Doğu Akdeniz'de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır. ABD'nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır."

Ambargonun Geçmişi

ABD, 1974 de Türkiye’nin yapmış olduğu Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında o günkü adıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve Türkiye’ye silah ambargosu uygulamıştı.

1977 yılında ABD Başkanı Jimmy Carter uygulanmış olan silah ambargosunu her ne kadar kaldırmış olsa da ABD 1987 de tüm Kıbrıs’a silah ambargosu uyguladı.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5172317/amerika-guney-kibris-rum-kesimine-silah-ambargosunu-kaldirdi