Rus Korona Aşısı Deneklerin Tümünde Antikor Oluşmasını Sağladı!

Tıp Dünyasında oldukça yer etmiş The Lancet, Rus korona aşısının antikor üretiminde başarılı olduğunu açıkladı. İşte, detaylar!

Aşı Yan Etki Göstermedi!


Rus korona aşısı Haziran ve Temmuz aylarında 76 kişi üzerinde test edilmişti. Yayımlanan rapora göre aşı denenen kişilerin hiç birinde yan etki gözlemlenmedi ve yüzde 100’ün de antikor oluşmasını sağladı.

Rusya korona aşısını ağustos ayında henüz hiçbir veri yayınlanmamışken ve testler geniş kapsamlı şekilde yapılmamışken lisanslayarak üçüncü faza geçen ilk ülke olmuştu.

The Lancet’in yürüttüğü araştırmaya 38 sağlıklı birey katıldı. Bu kişilere 42 günlük iki farklı test uygulandı. Deneye katılan kişilerin hiç birinde olumsuz bir olaya rastlanmadı ve tüm kişilerde antikor üretimi tespit edildi.

Lancet yaptığı açıklamada uzun vadede yapılacak testlerin placebo içereceği ve daha da uzun süreli gözlemlerin olacağını ifade etti.

Uluslararası Şekilde Yapılan Tüm Testlerin Sonuçları Beklenmeli


Aşı her ne kadar antikor üretme konusunda başarılı olsa da uzmanlar uluslararası standartlara sahip tüm testlerin uygulanmadan bu aşıların kullanımı konusunda temkinli olunması gerektiğini vurguluyorlar.

Yine de böyle bir açıklamanın The Lancet gibi prestijli bir dergi tarafından yapılması Moskova’ya karşı şüpheci tavırda yaklaşanların dahi eleştirilerini yumuşatacağı benziyor.  Aşının etkilerini görmek adına 40 bin adet uzun aşama testi başlatıldı.

Spuntik-V aşısı için finansal destek veren Rusya Direk Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev Reuters’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

"Haftalardır aşımızı kötülemek ve kuşku doğurmak amacıyla Batı'nın bize yönelttiği tüm sorulara cevap verdik. Şimdi Batı'nın aşılarına ilişkin sorular sorma sırası bizde."

- OKU HABER, Dünyadan Haberler bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5178465/rus-korona-asisi-deneklerin-tumunde-antikor-olusmasini-sagladi