Avrupa Konseyi Başkanı'ndan Türkiye'ye Ağır Hakaret: Türkiye'ye Havuç ve Sopa Yaklaşımını Benimseyeceğiz

Türkiye Doğu Akdeniz sorunu ile ilgili Türkiye'nin tutumunu yanlış gören Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel Türkiye'nin "uluslararası hukuka uymayan tek taraflı davranışlarının" kabul edilebilir olmadığını belirtirken, Ankara ile görüşmelerinde " ödül ve cezaya dayalı" bir yaklaşım takınmak gerektiğini söyledi. 

Ankara Yunanistan Avrupa Konseyi Arasında Çok Taraflı Konferans Düzenlenecek

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel bugün verdiği demeçte, Türkiye Yunanistan sorununu azaltmak için Ankara Yunanistan ve Avrupa Konseyi arasında çok taraflı bir konferans düzenleneceğini ifade etti. Çoklu konferans çalışmasını test ettiklerini ve faydalı olacağını belirten Michel,  konferansın "deniz sınırlarıyla ilgili çeşitli tartışmalara katılan tüm ülkeleri"  kapsayıcı özellikte olacağı konusunda açıklama yaptı. 

Çok Yönlü Bir Toplantı Olacak

Michel, yapılması planlanan toplantının güvenlik, göç ve enerji gibi farklı alanları da kapsayacığının altını çizdi. 24 - 25 Eylül tarihlerinde Doğu Akdeniz 'de düzenlenecek olan zirvede yapılacak olan toplantı detaylarına da yer veren Michel, zirve sürecinde Yunanistan, Malta ve Güney Kıbrıs'ı ziyaret edecek. 

Havuç ve Sopa Yaklaşımı Kullanacağını İfade Etti

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel Türkiye'ye karşı " havuç ve sopa " yaklaşımını kullanacaklarını ifade ederken, 

 "Eğer bize saygı duyulmadığını hissedersek tepki göstermeye hazırız" 

sözleri ile Türkiye'ye göz dağı verdi. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5178640/avrupa-konseyi-baskanindan-turkiyeye-agir-hakaret-turkiyeye-havuc-ve-sopa-yaklasimini-benimseyecegiz