Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Avrupa Birliğini Türkiye’ye Karşı Tek Ses Olmaya Çağırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’ye karşı sert söylemlerine devam ediyor. Doğu Akdeniz sorunları ile başlayan tartışmalar devam ederken Avrupa Birliğini Türkiye’ye karşı bir arada olmaya davet etti.

Türkiye ile Fransa arasındaki gerilim Macron’un tutumu nedeniyle canlılığını koruyor. Kendisinin başlattığı gerilime AB’den de destek bulmaya çalışıyor fakat Avrupa bu gerilimli ortamı sürdürme taraftarı değil. Türkiye’ye karşı birleşik ve net bir ses çıkarılmasını gerektiğini savunan Macron henüz diğer ülkelerden destek almış değil.

AB üyelerinin Korsika toplantısı öncesi konuşan Macron;

“ Türkiye’ye karşı birleşik ve net bir sese ihtiyacımız var. Niyetini netleştirmek Türkiye’ye kalmış” dedi.

Türkiye Artık Ortağımız Değil!

Macron, Türkiye’yi Doğu Akdeniz kıyılarında yürüttüğü çalışmalar nedeniyle ve Libya’daki tutumu nedeniyle eleştirdi. Avrupa Birliğine seslenen Fransa Cumhurbaşkanı, bu faaliyetleri nedeniyle Türkiye’nin artık ortakları olmadığını ilan etmeleri gerektiğini söyledi. Emmanuel Macron yaptığı konuşmada;

“ Türkiye’nin artık bir ortak olmadığını ilan etmek gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve onun kabul edilemez davranışlarına karşı Avrupa’nın kararlı olması gerek” diye konuştu.

MED7 üyeleri olarak bilinen Fransa, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Malta, Portekiz, Yunanistan ülkeleri Korsika’da toplanıyor. Görüşmelerin ana başlıkları Doğu Akdeniz’de yaşanan krizler olacağı düşünülüyor. Görüşmeden çıkacak sonuca göre Türkiye ile olan ilişkilerin etkileneceği düşünülüyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5345984/fransa-cumhurbaskani-emmanuel-macron-avrupa-birligini-turkiyeye-karsi-tek-ses-olmaya-cagirdi