Türkiye’de İlk Kez Koronavirüs Aşısı Yapıldı Tarihi Anlar Saniye Saniye Görüntülendi

Çin merkezli koronavirüs aşısı çalışmalarında deneme aşamasına geçildi. Brezilya ve Endonezya’nın ardından Türkiye’de de deneme aşıları yapılmaya başlandı. Türkiye’de ilk kovid-19 aşısı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi personellerine uygulandı. O tarihi anlar saniye saniye görüntülendi.

2020 yılı başından beri tüm dünya Covid-19 virüsü ile mücadele ediyor. Bütün sağlık birimleri bu konuya yoğunlaşmış durumda ve birçok ülkede de devlet desteği ile aşı çalışmaları yürütülüyor. Bu ülkelerden biri olan Çin, aşı çalışmalarında faz 3 aşamasına geçti ve aşı denemelerinin yapılacağı ülkeler arasına Türkiye’yi de dahil etti.

Türkiye’nin listeye dahil edilmesinin ardından ilk doz aşı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanlarına gönderildi. Aşı ilk olarak burada görev alan sağlık çalışanlarına uygulandı. Tarihi an olarak görülen bu anlar kameralar ile kayıt altına alındı.

Aşının Etkileri Takip Edilecek

Koronavirüs ile büyük ve başarılı bir savaş veren Türkiye’de ilk aşı bugün gönüllü sağlık personellerine uygulandı. 10 gün boyunca aşılama yapılacağını söyleyen görevliler toplamda 1200 ila 1300 arasında kişiyi aşılamayı hedefliyor.

Bu aşılamada genel olarak öncelik gönüllü sağlık personellerine verilecek. Aşılanan her kişi üzerinde tetkikler yapılacak ve bir müddet takip edilecekler. Aşının etkilerini görmek için 7-10 gün arası bir gözetim süresi olacak.

İlk aşılamanın ardından ikinci bir tur daha düzenlenecek ve bu kez 13 bin kişilik bir grup aşılanacak. Bu aşı denemesinde de öncelik sağlık personellerine verilecek ve ayrıca risk grubunda olan kişiler aşılanacak. İlk aşı olanlar ise yine aynı şekilde ve dozda ikinci kez aşılanacak.

Koronavirüs Aşısı Başarılı Olursa Seri Üretime Geçilecek

Çin tarafından üretilen bu aşı şuan farklı ülkelerde deneniyor. Türkiye’den ve diğer ülkelerden toplanacak sonuçların hepsi analiz edilecek. Birleştirilen tüm sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü ve aşı denemesi yapılan sağlık otoriterlerine teslim edilecek.

Sonuçlar istenildiği gibi çıkarsa ve etkili bir aşılama olursa seri üretim için çalışmalar hızlandırılacak. Ardından tüm ülkelerin aşılanma aşamasına geçilecek. Bu sürecin hangi tarihte başlayacağı ise henüz bilinmiyor. Dünya genelinde yapılan deneme aşılamaları sonrası çıkacak sonuca göre seri üretim kararı alınacak ve ondan sonra kesin tarih verilecek.   

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5451463/turkiyede-ilk-kez-koronavirus-asisi-yapildi-tarihi-anlar-saniye-saniye-goruntulendi