Tek Kullanımlık Mail Adresi Nedir ? 4 Adımda Sahte E-posta Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sahte e-posta gönderme işlemini daha önce duymadıysanız, buraya dikkat edin! Çünkü sizi büyük bir yükten kurtaracak. Her gün onlarca yeni abonelik açtırırken, firma ve aboneliklerden gelen mailler ve davetler canınızı mı sıkıyor? E-posta hesabınız onlarca kampanya daveti ile mi doluyor? Aradığınız önemli maillere ulaşmakta zorluk mu çekiyorsunuz? İşte, tüm bu sorulardan kurtulmanın yolu: Tek kullanımlık mail adresi !

Tek Kullanımlık Mail Nedir?

Belirli bir süre sonunda kendi kendisini kullanılmaz hale getiren yani imha eden mail adresine tek kullanımlık mail yani sahte e-posta adresi denir. Forumlara üye olurken, istenmeyen postaların geleceği bahis ve oyun sitelerine kayıtlarda ve çok fazla istenmeyen mailin geleceği bilinen sitelere kayıt olma sürecinde çok faydalı bir uygulama olan tempmail, çoğu zaman hayat kurtarıcı olur.

1 - Sahte E-Posta Hesabı Neden Açılır?

Günümüzde birçok firma ve perakendeci, yeni ürünlerini ya da daha önceki ürün kampanyalarını tanıtmak için sistemine kayıt olan kişilere onlarca mail atar. Şirket mail adresi ile bu sitelere kayıt olan kişiler, günlük iş yoğunluğunun arasında bir de bu tür spam niteliğindeki mailler ile boğuşmak zorunda kalırlar. Sahte e posta adresi sayesinde bu tür istenmeyen maillerin kalabalığından kurtulmak mümkündür. İşte, tek kullanımlık mail adresi sahip olmak için 5 neden!

a – Mağaza Sadakat Kartı Kaydı

Mağazalar kendilerine özel olarak tasarladıkları sadakat kartı yardımı ile sık alışveriş yapan müşterilerine birtakım indirim ve kampanyalardan faydalanma şansı sunarlar. Bu kartlara üye olurken kullanılan mail adresi ise her gün onlarca reklam ile karşı karşıya kalır. Bu durumla başa çıkmakta zorluk çeken kişiler ise sahte e posta isimleri arasından seçtikleri bir mail adresi ile bu yoğun mail akışından kurtulurlar.

b – Mağaza Dolandırıcılığından Kurtulmak

Günümüzde çok sayıda mağaza ve firmanın veri tabanı ele geçiriliyor ve müşteri bilgileri üçüncü kişilere servis ediliyor. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için alışveriş sitelerine kayıt sürecinde tek kullanımlık e-posta adresi kullanmak etkili bir önlem olacaktır.

c – Uygulama Testleri

Programcıların sıklıkla başvurdukları sahte e posta gönderme ve kullanma işlemi program geliştirme sürecinde de büyük fayda sağlar. Tasarımı yeni bitmiş bir programın kodlarının çalışıp çalışmadığını test ederken kullanılan tek kullanımlık e-posta adresi, programın hazırlık sürecinde hızlı ve etkili bir şekilde analiz edilmesini sağlar. Aynı anda 100 kişinin kullandığı bir program senaryosu hayal eden programcı, aldığı 100 farklı sahte mail adresi ile programı deneme şansı bulur.

d – Çift Hesapla Kaydolmak

Bazı web sitelerinde ikinci ya da üçüncü bir mail adresine ihtiyaç duyulabilir. Bu durumlarda yeni bir e-mail adresi yerine geçici mail adresi alınabilir ve böylece yeni standart bir mail adresinin iş yükünden kurtulmak mümkün olur.

e – Spam Mesajlardan Kurtulmak

Spam mesajlar birçoğumuzun canını sıkan gereksiz iş yüküdür. Bazı aboneliklerde gelen maili ne kadar spam olarak işaretlerseniz işaretleyin yeni bir mail geldiğinde spam niteliğini kaybeder ve gelen kutusu bölümüne kaydolur. İş yoğunluğunun ve çok sayıda önemli mailin arasından spam mailleri ayırt etmek ve her gün tek tek temizlemek oldukça zaman alıcı olabilir. Bu noktada temp-mail.org alacağınız tek kullanımlık mail adresi ile spam maillerinde kurtulabilirsiniz.

2 - Tek Kullanımlık E-posta Sağlayıcıların Özellikleri Nelerdir?

Sahte e posta gönderme işlemi için öncelikle bir adet tek kullanımlık mail adresi almalısınız. Bu işlemi yaparken de en güvenilir e-posta sağlayıcıları arasından tercihte bulunmanız gerekir. İşte, tek kullanımlık geçici posta adresinizi alırken sahip olacağınız avantajlar!

3 - Sahte E posta Nasıl Anlaşılır ?

Bir web sağlayıcı ya da firma, kendisine sahte mail adresi ile mail atıldığını nasıl anlar? Sahte e posta nasıl anlaşılır ? Geçici mail adreslerinin “ @ “ işaretinden sonraki kısmı bilinen mail sağlayıcılarından farklıdır. Örneğin Kalemlik123@brownal.net bir sahte e posta adresidir.

4 - Tek Kullanımlık Mail Nasıl Alınır ? Sahte E-Posta Nasıl Açılır ?

Temp mail e-posta adresi değiştirme ya da çalışan geçici mail adresi almak için Temp Mail web adresine girilmelidir. Geçici e posta veren siteler arasındaki Temp mail adresine girildiği anda karşınıza o anda müsait olan bir mail adresi çıkacaktır. Bu mail adresi kopyalanarak kayıt olunmak istenen site ya da forumda kullanılabilir. Forum ya da siteden gelen mailler ise yine aynı sayfada alt bölümde yer alan Gelen Kutusu bölümünde görüntülenecektir.

Bu bölümde gelen mailler takip edilerek, gereksiz maillerin kişisel adreste yer kaplamasının önüne geçilebilir. Bu sayede geçici bir hesap üzerinden, gerçek mail adresinizi vermeden alışveriş sitelerine ve gizli kalmasını istediğiniz sitelere kayıt olabilirsiniz. 

- OKU HABER, Bilim ve Teknik bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5454521/tek-kullanimlik-mail-adresi-nedir-4-adimda-sahte-e-posta-gonderme-islemi-nasil-yapilir