Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama ve Trafik Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Araçlara, yapılan pek çok hatalı davranış nedeniyle ceza uygulanmaktadır. Bu cezaların büyük bir kısmı kişinin ikametgah adresine gönderilirken, birçok insan trafik cezası sorgulama işlemlerini kullanarak ceza ayrıntılarını öğrenmek ister. Trafik cezaları 2019 yılında rekor kırarken, bu yıl da geçtiğimiz yılları aratacağa benzemiyor. İşte, trafik cezası sorgulama ve ödeme yöntemleri...

Trafik Cezası Nedir ? Trafik Cezalarının Temel Sebepleri Nelerdir? Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sürücülerin trafikte takip etmesi gereken pek çok kural söz konusudur. Aracın doğru park edilmesi, hız sınırlarına uyulması, yayalara yol verilmesi ve trafik ışıklarına uyulması bu kurallardan birkaçıdır. Bu kurallara uymayan kişilere ceza yazılarak yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu uygulamalara trafik cezası denir. Yazılan tüm cezaların sebeplerini ve ayrıntısını trafik cezası sorgulama yöntemlerinden birisini kullanarak incelemeniz mümkündür.

1 - Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama

Herhangi bir nedenle trafik cezası almış olabilirsiniz. Bununla birlikte trafik cezası alabileceğiniz bir hata yapmış da olabilirsiniz. Böyle bir durumda farklı yöntemlerle bu cezalara ulaşırsınız. Bu yöntemler trafik cezası sorgulama e-devlet yöntemi, Emniyet Genel Müdürlüğü ile sorgulama ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile sorgulama şeklindedir. Plaka SORGULAMA ücretsiz yapılan bir uygulama olup hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın ödeme yapmaya gerek yoktur. 

2 - E-Devlet ile Trafik Cezası Sorgulama

Plakadan araç SORGULAMA internetten yapılabilen işlemlerin başında gelmektedir. Bu işlem ile yalnızca adınıza kayıtlı olan araçları değil kesilen trafik cezalarını da görebilirsiniz. Son bir yıl içerisinde üzerinize kayıtlı araç plakalarına ait trafik cezalarını e-devlet ile öğrenebilirsiniz. Öncelikle e-devlet sistemine e-devlet şifresi, mobil imza, mobil bankacılık veya kimlik kartı gibi farklı yöntemleri kullanarak giriş yapmalısınız. Bu girişin ardından arama noktasına ‘’ Araç plakasına yazılan ceza sorgulama ’’ yazabilirsiniz ya da hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğünü seçebilirsiniz. Ulaştığınız noktada aracınızın plakasını girerek cezalara ulaşırsınız. E-devlet ile kolay birkaç işlem sonrası trafik cezası sorgulama işlemi gerçekleşmiş olur.

3 - Emniyet Genel Müdürlüğü Sitesi ile Trafik Cezası Sorgulama

Araç plakanıza ya da sürücü belgenize yazılan tüm cezaları Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sitesi üzerinden sorgulamanız mümkündür. Siteye girdiğinizde online işlemler kısmından yararlanırsınız. Araç plakasına yazılan ceza sorgulama ya da sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama hizmetleri sayesinde trafik cezası sorgulama işlemini tamamlarsınız. Bu siteden sorgulama yaparken plaka seri numarası, T.C. kimlik numarası ve kimlik kartı seri numarası gibi bilgilere ihtiyacınız olur.

4 - Gelir İdaresi Başkanlığı ile Trafik Cezası Sorgulama

Bu yöntemde SMS yoluyla trafik cezası sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Telefonunuzun SMS kısmındaki mesaj bölümüne ‘’TCP plaka numarası, tescil tarihi, T.C. kimlik numarası’’ bilgilerini aralarında bir boşluk bırakarak girmeniz ve 1189 numarasına göndermeniz yeterli olacaktır. Bununla birlikte ‘’TPC AYRINTI’’ yazıp 1189 numarasına tekrar mesaj göndererek bu cezaların son ödeme tarihlerini öğrenmeniz mümkün olur.

5 - Plaka ceza SORGULAMA SMS

Plakaya ceza gelip gelmediğini Vergi Dairesi'nden SMS yolu ile öğrenmek için, TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) bilgilerinin 1189 numarasına gönderilmesi gerekmektedir. Bu işlem sayesinde sahip olunan plaka numaralarına herhangi bir ceza gelip gelmediği öğrenilebilir. 

Trafik Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası ödeme işlemi için farklı yöntemler takip edilebilir. Bunların başında PTT ile ödeme gelirken, e-devlet üzerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı web adresinden ceza ödeme işlemi de yapılabilir. 

1 - Trafik cezası ödeme PTT

Trafik ceza Ödeme işlemlerinin başında PTT gelmektedir. Trafik cezası SORGULAMA ve Ödeme işlemi için PTT şubelerinden de faydalanmak mümkündür. Trafik cezası ödeme PTT şubelerine gidilerek ödeme biriminden sıra alınmasının ardından kimlik belgesi ile yapılabilmektedir. 

2 - E-devlet Üzerinden Trafik Cezası Ödeme 

E-devlet ile trafik cezası ödeme işlemi için Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme girilmelidir. E-devlet şifresi ile giriş yapılarak sistemde kayıtlı banka hesap numarası üzerinden ya da kredi kartı ile ödeme yapılmalıdır. 

3 - Gelir İdaresi Başkanlığı ile Trafik Cezası Ödeme

Gelir idaresi başkanlığı trafik cezası ödeme işlemi için Başkanlık web sayfası üzerindeki MTV ve Trafik Para Cezası bölümüne tıklanmalı ve e-devlet şifresi ile giriş yapılarak ödeme yapılmalıdır. Bu işlem sırasında banka hesabı üzerinden ödeme mümkün olmazken, kredi kartı ile ödeme imkanı sunulmaktadır. 

Trafik cezası uygulaması tüzel ve özel kişilere göre ayrım göstermezken, cezanın kesildiği plaka ya da şirket bilgileri Kişisel Verilerin Korunması kanunu gereğince güvence altına alınır. 3. kişiler tarafından ulaşılmasına izin verilmez. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5472253/arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama-ve-trafik-cezasi-odeme-islemi-nasil-yapilir