Kabin Memuru Nedir? Kabin Memuru Nasıl Olunur? Kabin Memurlarının Görevleri Nelerdir?

Kabin memuru, son zamanların en popüler meslekleri arasında gösteriliyor. Hava yolu taşımacılığı kullanan vatandaşların güvenli ve rahat bir şekilde yolculuk yapmasını sağlayan bu meslek grubuna yönelmeler artmış görünüyor. Özellikle kadınların istediği bir meslek grubu olan bu meslek için aranan özellikler sağlandığı durumda yüksek maaşlarda iş bulunabiliyor.

Ulaşım imkanlarının gelişmesine bağlı olarak son yıllarda özellikle hava seyahatlerinin tercih edildiği görülüyor. Yolculuk sırasındaki konfor, güvenlik ve zaman tasarrufu, insanların havayolunu tercih etmesinde önemli rol oynuyor. Konforun sağlanabilmesi için de hava yolu şirketleri kalifiye eleman alımına ihtiyaç duyuyor.

Giyim ve konuşmasın dikkat eden, güler yüzlü ve insan psikolojisinden anlayan insanlar istihdam edilmek isteniyor. Bunun için de bu mesleğe başvuracak kişilerden istenen bazı kriterler bulunuyor. Yazımızda sizlere bu kriterlerden bahsedeceğiz. Bu yazı hava yolu şirketlerinde çalışmak isteyenler için bir fikir oluşturacaktır.

Kabin Memurlarının Görevleri Nelerdir?

Öncelikle, kabinlerde çalışanların erkek olanına “host”, kadın olanına ise “hostes” denmektedir. Bu kelimenin köken olarak anlamı ise, “hizmet etme, ev sahipliği yapma” şeklindedir.

Çalışanların görevleri ise;

Kabin Memuru Şartları Nedir?

Bilindiği üzere sivil havacılık sektöründe pek çok sayıda şirket hizmet vermektedir. Hepsinin sektör içinde bulunduğu konumlar, sahip oldukları beklentiler ve hedefler farklı olduğu için eleman alımı konusundaki görüşlerinde de farklılıklar görülebilmesi mümkündür.

Fakat genel olarak kabin memuru alımı 2020 için gerekli bazı kriterler ortaktır. Tüm hava yolu şirketleri aşağıda belirtilen özelliklere sahip kişileri iş almaktadırlar. Bunlar şunlardır;

Kabin Memuru Maaşı Ne Kadardır 2020?

Yerine getirdikleri görevler açısından, host ve hosteslerin havacılık için oldukça önemli çalışanlar oldukları söylenebilir. Bundan dolayı, alınan maaşlar da işlerinin ehemmiyeti bakımından tatmin edicidir. Örneğin;

Belirtilen ücretler, görüldüğü üzere sadece başlangıç dönemi için geçerli olan ücretlerdir. Bu mesleği sürdürerek geçirilen yıllarda, maaşlar için önemli artışlar görülebilmektedir.

Örneğin kabin amirlerinin maaşları ise genel itibarıyla 8000 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Eğer havayolu ile seyahat etmeye engel olan bir durumunuz bulunmuyorsa, diğer şartları da sağlayarak kabin memuru olmayı düşünebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sıkça sorulan bölümünde kabin memuru olmak ile ilgili sorular incelenebilir. Türk Hava Yolları veya Pegasus Hava Yolları ile iletişime geçilebilir. Sabiha Gökçen'e gidilerek uçak ve uçuş hakkında hava yollarından bilgi alınabilir.

- OKU HABER, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5490820/kabin-memuru-nedir-kabin-memuru-nasil-olunur-kabin-memurlarinin-gorevleri-nelerdir