Sevda Noyan'a Atatürk'e Hakaretten Açılan Davaya Takipsizlik Kararı Çıktı

Geçtiğimiz aylarda gündemi uzun bir zaman meşgul eden Sevda Noyan'ın Mustafa Kemal  Atatürk hakkında söylediği sözler nedeniyle 6 aya kadar hapsi istenmişti. Resmi olarak dava açılan Sevda Noyan, 2013 yılının 10 Kasım'ında Twitter hesabı üzerinden Atatürk hakkında hakaret içerikli bir paylaşımda bulunmuştu. Bu paylaşım nedeniyle de ayrıca hakkında dava açılan Sevda Noyan davasına takipsizlik kararı çıktı. 

Atatürk'ün Hatırasına Alenen Hakaret

Sevda Noyan 10 Kasım 2013 tarihinde yaptığı Twitter paylaşımı ile Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret suçundan soruşturmaya alınmıştı. Soruşturmayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Sevda Noyan Davası için takipsizlik kararına vardı. 

Sevda Noyan Davası İçin Yasal Unsur Eksikliği Kararı

Davayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, suç olarak belirtilen savunmanın yasal unsurlar içermediğini ifade ederken, suç duyurusunun kovuşturmaya dönüştürülemeyeceğinin altını çizdi. 

" Atatürk'ün Hatırasına Alenen Hakaret " Olduğu Savunulan Paylaşımda Ne Vardı?

Sevda Noyan Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu sözlere yer vermişti. Paylaşımın 10 Kasım tarihinde gerçekleşmiş olması ise durumun Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret olarak yargıya taşınmasına neden olmuştu: 

“Bu gün putları kırma günü. Kendimize gelme günü. Bir ölümlü kuldan gel bizi kurtar diyenlere, ibretle bakma günü. Bu gün, hep o gün…” 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5504760/sevda-noyana-ataturke-hakaretten-acilan-davaya-takipsizlik-karari-cikti