DSÖ 'den Gençlere Covid-19 Aşısı Hakkında Kötü Haber Geldi!

Koronavirüsle mücadele sürecinde tüm dünyanın adeta birbirine kenetlendiği son 1 yıl içerisinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan Covid-19 açıklamaları da büyük bir dikkatle takip ediliyor. Geçtiğimiz günlerde DSÖ tarafından yapılan Covid-19 aşısının gençlere uygulanması süreci hakkında yapılan açıklama, bekleneni karşılamadı!

Covid-19 Aşısı Uygulaması Risk Grubu ile Başlayacak

DÜNYA Sağlık Örgütü’nün yakından takip ettiği Covid-19 aşı üretimi ve test süreçleri bir yanda devam ederken, DSÖ yetkilileri arasındaki Bilim insanı Soumya Swaminathan'ın açıklamaları dikkat çekti. Covid-19 aşı uygulaması yapılacak öncelikli kişilerin sağlık çalışanları ve bulaş riski yüksek olan iş alanlarındaki kişiler olacağını ifdae eden Swaminathan, genç ve sağlıklı kişilerin aşı için 2022 yılını beklemek zorunda kalabileceklerinin altını çizdi. 

Covid-19 Aşısı İçin Sağlık Çalışanları Arasında Seçim Yapılacak

Aşı uygulaması sırasında sadece sağlıklı ve genç insanların değil, sağlık çalışanlarının da seçilerek aşılanacağını ifade eden Swaminathan, bu noktada da sağlık çalışanlarından ön safta olanların öncelik sahibi olacağını ifade etti. Yüksek risk altındaki kişilerden sonraki aşamada yaşlıların aşılanacağını ifade eden baş bilim insanı Swaminathan, risk yoğunluğuna göre bir sıralama yapılacağını anlattı. 

2021 Yılında Covid-19 Aşısı Bulunacak

DSÖ tarafından büyük bir titizlikle yürütülen ve Dünya'nın birçok ülkesinin bir araya geldiği koronavirüs aşısı çalışmaları sonucunda 2021 yılında etkili ve uygulanabilir en az 1 adet aşı türünün olacağı belirtildi. 

“Birçok kılavuz yayınlanacaktır ama genç ve sağlıklı insanların aşı olmak için 2022’ye kadar beklemesi gerekebilir”

sözleri ile aşı takvimini işaret eden Swaminathan, bu süreçte sabırlı ve tedbirli olmanın önemine de dikkat çekti. 

Koronavirüs Aşısı Kimlere Yapılacak? Aşı Yaptırmak Zorunlu mu Olacak?

Aşı çalışmaları büyük bir hızla devam ederken koronavirüs aşısı zorunlu mu olacak sorusu gündeme gelmeye devam ediyor. Aşı hakkında akıllarında sorular bulunan vatandaşlar, aşı olmak ya da olmamak arasında seçim yapabilecek mi? Aşı yaptırmak kimlere zorunlu olacak? Tüm bu detaylar, aşının bulunması ve aşı testlerinin sonuçlarına göre belirlenecek. Ülkemizde Hacettepe Üniversitesi'nde testleri yapılan Covid-19 aşısı ile uygulama süreci önümüzdeki aylarda belli olacak. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5610564/dso-den-genclere-covid-19-asisi-hakkinda-kotu-haber-geldi