Karadeniz’de S-400 Hava Savunma Sistemi Test Edildi ABD Ağır Sonuçları Olacağını İfade Etti

Rusya’dan alınan ve büyük tartışmalara yol açan S-400 hava savunma sistemi dün Karadeniz Bölgesinde test edildi. Konuya ilişkin Türkiye’den bir henüz bir açıklama gelmemesine karşın deneme atışını Reuters duyurdu. ABD ile büyük krizlere neden olan S400 alımı, test edilmesi ile de yeni bir krizin fitilini ateşlediği yorumu yapıldı.

Türkiye’nin sınırlarını koruma konusundaki istikrarlı duruşu özellikle Amerika yönetimi tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Rusya’dan S-400 alınmasının ardından bu tepkilerini ise anlaşma yapılmasına rağmen F35 savaş uçaklarını Türkiye’ye vermeyerek göstermiş oldu. Şimdi ise hava savunma sisteminin test edilmesi olayı Washington tarafından sert şekilde eleştirildi. Sonuçlarının ağır olacağı ifadesi kullanıldı.

S-400 Hava Savunma Sistemi Deneme Bölgesinde Füze Atıldı

Reuters haber ajansı tarafından duyurulan haber sonrası S400’ler hem NATO hem de Amerika içinde yine kriz meselesi oldu. Reuters açıklamalarında denemenin yapılması beklenen bölgeden bir füze atıldığını ifade etti. Sinop ili çevresinde gerçekleştirilen bu testin bir videosu da olduğu söylendi.

Yapılan açıklamalara göre Sinop’ta çekilen videoda yukarı yönlü ve sütun şeklinde olan bir dumanın yükseldiği görülüyor. Fakat bu iddialara henüz Milli Savunma Bakanlığı kaynakları tarafından bir açıklama gelmedi. Testin gerçekleştiği hakkında ne bir teyit ne de bir yalanlama henüz gerçekleşmedi.

“S400 Stratejik Bir Tercihi İma Ediyor”

Konuya ilişkin olarak Türk uzmanlardan yorumlar gelmeye başladı. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Serhat Güvenç, Medyascope’tan Işın Elçin ile yaptığı konuşmada gündeme dair yorumlarda bulundu. Güvenç, konuşmasında;

“ S400 stratejik bir tercihi ima ediyor ve Türkiye’yi bundan sonra bir geçiş dönemi bekliyor. Ankara, sonuçları neyse katlanmaya hazır gibi görünüyor. S400’leri aktive ederek, Ankara her şeyi göze aldığını ortaya koydu. Hamle sırası ABD’de” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’yi birçok kez S-400 hava savunma sistemi konusunda tepkili şekilde uyarmıştı. Bu satın almaların NATO sistemlerine ve anlaşmalarına uygun olmadığı hatırlatması yapıldı. Bu nedenle her fırsatta Rusya ile olan bu anlaşmaya karşı çıktı. Fakat Türkiye kararlı tavrından taviz vermedi ve S400 alımını gerçekleştirdi.

Türkiye’nin bu tavrına karşı ABD tutum sergilemekte geç kalmadı. Türkiye’yi F35 projesinden çıkartarak savaş uçaklarının teslimini yapmadı. Ek olarak hava savunma sisteminin aktive edilmesine karşı yaptırımların olacağı tehdidi yapıldı. Bu yaptırım tehdidi Senato tarafından da kabul edildi ve Başkan Trump’ın imzalaması için Beyaz Saray’a gönderildi. Henüz imza atmayan Başkan Trump’ın gelişmeler göre kararını vermesi bekleniyor.

ABD Türkiye’nin S400 Denemesine Tepki Gösterdi  

S-400 hava savunma sistemi denemesinin duyulmasına ilk tepki Amerika’dan geldi. Tehdit içeren cümleler kullana ABD, bu durumun ağır sonuçlar doğuracağını ifade etti. ABD Savunma Bakanı Jonathan Hoffman konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Hoffman yaptığı açıklamalarda;

“Bu haberler doğru ise Savunma Bakanlığı bu testi güçlü bir şekilde kınıyor” şeklinde konuştu ve devam etti.
“ Türkiye’nin bunları operasyonel hale getirdiği haberlerinden kaygı duyuyoruz. Aktif hale getirilmemeli. Bunu yapmak güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyor” ifadelerini kullandı.

Hoffman, Türkiye’nin S400 konusundaki ısrarının farklı yönlerde kayıplar yaşamasına neden olduğunu söyledi. Bunu söylerken de Türkiye’nin F35 programından çıkarılmasının hatırlattı ve şunları söyledi;

“ S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor” yorumunda bulundu.

Bu hafta Ekim 2020 tarihinde gizlilik içinde yapıldığı düşünülen test için Rus yapımı S 400 hava savunma sistemleri testi konusunda Türkiye'nin açıklamaları merakla bekleniyor. Rusya dan satın alınan hava savunma füze sistemi nin Rusya'ya yönelik ilişkilerde daha fazla olumlu katkı sunacağı düşünülüyor.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5615303/karadenizde-s-400-hava-savunma-sistemi-test-edildi-abd-agir-sonuclari-olacagini-ifade-etti