Son Dakika: Libya'da Ateşkes İmzalandı!

Uzun bir süredir iç savaşın yaşandığı Libya'da kalıcı ateşkes imzalandığı duyuruldu. Duyuruyu yapan Birleşmiş Milletler yetkilileri, süreci " tarihi bir başarı " olarak tanımladı. Anlaşma detayları belirtilmezken, bu sabah saatlerinde İsviçre'nin Cenevre kentinde imza töreni gerçekleştirildi. 

Libya Ateşkes Anlaşması İmzalandı Taraflar Umutlu

Birleşik Milletler Libya Özel Temsilcisi Stephanie Turco Williams tarafından yapılan açıklamada iki tarafın da umutlu ve sonuçtan memnun olduğu dikkat çekti. Williams yaptığı açıklama ile bu durumu açıklayan ifadeler kullandı. 

"Kalıcı bir ateşkese giden yol uzun ve zorluydu. Umarım anlaşma Libyalıların acılarına son verir ve yurtlarından uzaklaşmak zorunda kalanlar evlerine dönebilir" 

İki tarafın da verilen sözleri yerine getirmesi konusunda oldukça emek sarf etmesi gerektiğini dile getiren Williams, sürecin zorluklar ile dolu olacağının da altını çizdi. 

Yeterince Kan Döküldü

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti delegasyon başkanı Ali Abuşahma Libya iç ve dış savaşlarda çok fazla can kaybı yaşadığını ifade ederken, " yeterince kan döküldü " ifadesini kullandı. Acılara son vermek istediklerini ifade eden Ali Abuşahma, bu sürecin yönetilmesi için büyük bir özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti: 

"Yeterince acı çektik, yeterince kan döküldü. Libya'nın tüm topraklarındaki ve özellikle de güneyindeki acılara son vermeyi umuyoruz" dedi.

"Tüm Libya'ya sesleniyorum: Birlik olun" sözlerini dile getiren Abuşahma, Libya'nın da bu süreçte büyük rolü olduğunu ifade etti. 

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5632036/son-dakika-libyada-ateskes-imzalandi