Binnur Kaya Kimdir? Binnur Kaya Filmleri Hangileridir?

Binnur Kaya, TV8 ekranlarında yayınlanan Kırmızı Oda dizisi ile beraber herkes tarafından konuşulmaya başladı. Türk sinema ve dizi tarihinde önemli rollere imza atan usta oyuncunun hayatı hakkında araştırma yapanların sayısı her geçen gün artmaya başladı. Biz de usta oyuncunun hayatına dair bilinmesi gereken bilgileri sizler için derledik.

1972 Ankara doğumlu olan oyuncu aslen Elazığlıdır. Eğitimli bit oyuncu olan Kaya, 1995 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. Kaya, mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşti ve Ankara Sahnesi ve Karatahta isimli çocuk tiyatrolarında görev aldı. Ardından da Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile çalışmaları oldu.

Kaya’nın televizyon dünyasına adımı ise Hülya Avşar Show’daki Asiye karakteri ile olmuştur. Bu adımdan sonra ilk dizisi olan Kaynanalar dizisinde dizi oyunculuğuna da adım atmış oldu. Yine bu dönemde Beşiktaş Kültür Merkezi oyuncu kadrosuna katıldı. Bir zamanlar Engin Günaydın ile ev arkadaşı olan Kaya, Dış Kapının Mandalları isimli dizide de rol almıştır.

Binnur Kaya en unutulmaz karakterlerinden biri olan Şahika ile 2007-2008 yıllarında Gülse Birsel’in yazdığı Avrupa Yakası dizisine katıldı. Bu komedi dizisindeki karakteri ile büyük bir fan kitlesi elde eden Kaya, muhteşem rolü ile halen birçok kişi tarafından hatırlanmaktadır. Şahika karakteri, usta oyuncunun oyunculuğu ile de birleşince hafızalarda derin bir yer edindi.

Başarılı oyunculuk serüveni 2010 yılında Vavien filmindeki başarısı ile taçlanmış oldu. 42. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri kapsamında ve 3. Yeşilçam Ödülleri kapsamında en iyi kadın oyuncu ödülünün sahibi oldu. 2014 yılında başarılarına devam eden ünlü oyuncu 41. Magnum Altın Kelebek Ödülleri kapsamında da ödün aldı. Aramızda Kalsın dizisindeki rolü ile en kadın komedi oyuncusu ödülüne layık görüldü.

Binnur Kaya Filmleri

Ünlü oyuncu, kariyeri boyunca birçok filmde başarılı rollere imza atmıştır. Bu rollerinin karşılığı olarak da ödüllere layık görülmüştür. Sinema dünyasın 98 yılında adım adan Kaya bu tarihten sonra birçok filmde rol almıştır. Bu filmler;

Binnur Kaya Diziler

Şimdilerde TV8 ekranlarında yayınlanan ve Gülseren Buğdayıcıoğlu tarafından yazılan Kırmızı Oda dizisinde rol almaktadır. Kaya, ilk dizi deneyimini 1996 yılında Kaynanalar dizisi ile gerçekleştirmiştir. Bu tarihten itibaren birçok başarılı yapımda rol alan Kaya’nın oynadığı diziler ise şöyledir;

2020 yılına gelindiğinde ise Kırmızı Oda filmi ile reyting rekorları kıran bir başarıya imza atmaya devam ediyor. Her bölümde farklı insanların hayatlarına dokunan Binnur Kaya, canlandırdığı rol ile herkesin gönlünde yer etmeyi başarmış durumda.

- OKU HABER, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5641026/binnur-kaya-kimdir-binnur-kaya-filmleri-hangileridir