Fransız Markalarına Boykot Çağrısı İş Dünyasında Nasıl Karşılandı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin desteklenmesi nedeniyle Fransız markalarına boykot çağrısı yapmıştı. Bu çağrı sonrasında iş dünyasından hem destekleyici mesajlar hem de temkinli olunması konusunda uyarılar geldi. İlişkilerin siyasi boyutla çözülmesi gerektiği aksi takdirde ikili ticari ilişkilerin büyük zarar göreceği ifade edildi.

İş dünyasının önde gelen isimleri Ankara ve Paris arasındaki gerilimli atmosferden endişeli olduklarını dile getiriyorlar. Çünkü Fransa, Türkiye’nin 6. Büyük ihracat pazarı konumunda duruyor. Ticari ilişkilerin sekteye uğratılması iki ülkenin de zararına olacağı ve birçok şirketin etkileneceği öngörülüyor.  Bu nedenle sürecin titizlikle yürütülmesi gerektiği ve dünyada söz sahibi olan kişilerinin sağduyusu ile çözümler aranması gerektiği belirtiliyor.

Türkiye’nin aldığı karara bazı sektör temsilcileri destek verirken yine de temkinli davranılması gerektiğini söylüyor. Karikatür nedeniyle başlayan bu sürecin siyasi çözümlerle sonuca ulaştırılması ve ekonomiye sıçratılmaması gerektiği savunuluyor. Türkiye ile Fransa arasında dünya pazarında büyük bir partnerlik bulunuyor. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Fransa üst sıralarda yer alıyor.

Ayrıca ihracat fazlasının verildiği nadir ülkelerden biri de yine Fransa olarak biliniyor. Böyle bir durumda Fransız markalarına boykot çağrısı yapılması ticari ilişkileri derinden sarsacağı endişesi iş dünyasının gündemine oturmuş durumda.  

Fransa ile Ticari Partnerlik Üst Seviyelerde

İstatistiklere göre Fransa, Türkiye’nin 6. ihracat partneri ve ithalatta ise 8. partneri konumunda yer alıyor.  Verilere göre Ocak-Ağustos 2020 ayları arasında Fransa’ya yapılan ihracatın değeri 4 milyar 216 milyon dolardır. Yapılan ithalatın değeri ise 3 milyar 895 milyon dolardır.  Bu rakamlara göre Fransa dış ticarette ihracat fazlası verdiğimiz ülkeler arasında yer alıyor.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Ahmet Öksüz, gündem hakkında bazı yorumlarda bulundu. Öksüz, Fransa’nın dünyanın en büyük 5. tekstil pazarı olduğunu söyledi. Ticari ilişkilerin zarara uğramasının iki ülke arasında da sıkıntılara yol açacağını ifade etti. Öksüz, açıklamalarında;

“ Fransa’nın söz konusu tavrına karşı siyasi bir karşılık vermek lazım, boykot çağrısını destekliyoruz. Keşke Fransa daha duyarlı davransa da bunlara gerek kalmasa. Umuyoruz ki sağduyu galip gelir ve bu durum kısa zamanda çözülür” ifadelerini kullandı.

“TOBB ve TÜSİAD Fransız Muadili ile İstişare Etmeli”

Gündeme dair beklentilerini dile getiren bir diğer isim ise Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Robert Yüksel Yıldırım oldu. Yıldırım, Fransa’nın Türkiye için önemli bir pazar olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi;

“ Fransa ile olan ilişkilerimiz yine bir çalkantılı döneme girdi. Ancak bu dönemde mümkün olduğunca iki tarafın iş ilişkilerine kalıcı hasar vermemek gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları TOBB ve TÜSİAD’ın, Fransız muadili konumundaki Mouvement Des Entreprises de France (MEDEF) ile bir istişare yapmasının verimli olacağına inanıyorum. Fransa ile siyasi ilişkilerimizde sık sık sorunlar olsa da ekonomik ilişkilerimiz verimli.”

Dolar ve Borsa Değişimlerine Dikkat Çekildi

Denizcilik sektörü temsilcilerinden Kemal Murat Güler yaptığı açıklamalarda piyasadaki gelişmelere işaret etti. Dolarda yaşanan yükselişe ve borsadaki sert düşüşlere dikkat çeken Güler;

“ İki günde fakirleşme sürecine girmiş ülkemizde bir o kadar daha yük bindi. Fransa’da İslami karikatür nedeni ile başlayan ve cinayet ile sonuçlanan süreç, iki yanlıştan bir doğrunun çıkmayacağının en çarpıcı örneği” ifadelerini kullandı.

Ülkenin daha fazla yoksullaşma lüksünün olmadığını dile getiren Güler, krizi büyütmek yerine çözmek gerektiğini savunuyor. Fransa markalarına boykot çağrısı iş dünyasında bu şekilde karşılık bulurken ekonomideki gidiş de herkesi endişelendiriyor.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5648739/fransiz-markalarina-boykot-cagrisi-is-dunyasinda-nasil-karsilandi