Merkez Bankası 2020 Yılı Enflasyon Tahmini Yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2020 yılı için enflasyon tahminlerine dair açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada 2020 sonu itibariyle enflasyon oranı tahminlerinin yüzde 12.1 olduğu söyledi. 2021 yılına gelindiğinde ise yüzde 9.4 oranında bir enflasyon bekleniyor.

Enflasyon tanıtımı yapan Murat Uysal;

“ 3. çeyrekte iktisadi faaliyet V tipi belirgin bir toparlanma kaydetti. 2020 yılında muhtemelen pozitif büyüme göreceğiz. Öncü göstergeler istihdamın iyileşmeye devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, tahminlerinde de revizelere gitti. Yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 12.1 olarak revize ettiğini belirtti. Ardından yaptığı açıklamalarda;

“ Zaman zaman bir takım farklı sebepler ve beklentiler nedeniyle döviz kurlarında iktisadi temellerden uzaklaşmalar olabiliyor. Makro ekonomik temellerle uyumlu bir noktaya gelmesini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal;

“ Merkez Bankası olarak döviz kurunun reel ya da nominal seviyesiyle ilgili bir hedefimiz yok, aşırı volatilite hassasiyetimiz var. Bizim döviz kurlarını hedefleme gibi bir duruşumuz yok” dedi.

Döviz Kurlarında Hedefleme Yapmadan Enflasyonda Nasıl Hedefleme Yapılacak?

Basın mensuplarından gelen “döviz kurlarında hedefleme yapmadan enflasyonda nasıl hedefleme yapılacak” sorusuna ise;

“ Enflasyon tahminleri yaparken kurdan kaynaklanacak etkileri dahil ederek açıkladık. Kur seviyelerine baktığımızda zaman zaman ekonomik temellerden uzaklaşma olabilir. Kurun seviyesi ile ilgili herhangi bir tahminimiz yok. Enflasyona etkisindeki rahatsızlığımızı da buna bağlı olarak sıkılaştırma adımları yaparak devam edeceğiz. Olağanüstü dönemden geçtiğimiz için Merkez Bankasıyla ile ilgili güven tartışmaları yaşanabiliyor. Güçlü para politikasını devam ettirerek, zaman içinde bu güveni artıracağız” ifadelerini kullandı.

- OKU HABER, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5652193/merkez-bankasi-2020-yili-enflasyon-tahmini-yukseltti