Çorlu Tren Kazası ve Tartışmalı Yargılama Süreci!

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşanan Çorlu Tren Kazası olayında tam 25 kişi hayatını kaybetmişti. Çorlu tren kazası hakkında hazırlanan bilirkişi raporu sonucunda Haziran 2020’ de karar verildi. Hazırlanan bu bilirkişi raporu hakkında gazeteci Mustafa Hoş bazı açıklamalar yaptı.

Şahsi Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda bu bilirkişi raporunun içerisinde aslında oldukça önemli bilgiler olduğunu ifade eden Hoş, aynı zamanda davanın seyrini değiştirecek bazı bilgilerin de olduğunu söyledi. Raporun sonuçlar bölümünde yer alan ifadeye göre TCDD AR-GE biriminin yeterli önlem almadığı ve aynı şekilde Merkez ve 1. Bölge Demiryolu Emniyet ve Risk Yönetimi Müdürlüğü dahil diğer müdürlüklerin kusurlu bulunduğu bilgisine yer verdi.

Mustafa Hoş paylaşımında açıklama yapmaya devam ederek yine raporun son bölümüne dikkat çekti. Bu bölümde yer alan bilgilere göre; demiryolu için oluşturulan alt yapının yenilemelere uygun hale getirilmediği, alt yapı ve sanat yapılarını yenilemediği için de Sorumlu Başkanlığı’nda kusurlu bulunduğuna değiniyor.

Bilirkişi raporunda yer alan tüm bu bilgilere göre de kendince yorum yapan Mustafa Hoş, sosyal medya hesabında “aslında bu bir kaza değil cinayettir” şeklinde ifadesine de yer verdi.

Çorlu Tren Kazası Davasında Üst Düzeyler de Yargılanmalı!

Hali hazırda davada karar verilse de yargılaması yapılan sadece 4 memur (alt düzeyde) bulunmaktadır. Dava dosyasına sunulan bilirkişi raporunun sunduğu bilgiler doğrultusunda kusurlu bulunan tarafların da mahkemede yargılanması usulen doğru olacaktır.

Rapora göre; tam 25 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan bu olayda eksiklikler ve ihmaller söz konusu aynı zamanda bu eksikliklerin sorumlu adresleri de belirtilmiş durumda. Buna göre; Mustafa Hoş kazanın tartışılır kısmına değinmeye devam ediyor.

Mustafa Hoş, 2 yıldır bu kazanın kaza olduğunu kabul etmediğini ifade etmesi sebebi ile hakkında 2 dava açıldığını ancak bilirkişi raporunun da kendisini doğruladığını beyan etti. 4 Kasım Çarşamba günü gerçekleşecek duruşmada sunulan yeni deliller ışığında yeni şüpheliler hakkında tutuklama kararı çıkarıp çıkarmayacağını göreceğiz şeklinde ifadelerine devam ediyor.

Çorlu Tren Kazasında Neler Yaşanmıştı?

8 Temmuz 2018 de Çorlu da yaşanan büyük tren kazasında tam 25 kişi hayatını kaybetmişti. Tam 5 vagon devrilmiş 317 kişi de yaralanmıştı. Yaşanan bu elim olay için açılan kamu davasında 4 memur yargılanıyor ve 4 Kasım Çarşamba günü Çorlu tren kazası 6. Duruşması gerçekleşecek.

- OKU HABER, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5653642/corlu-tren-kazasi-ve-tartismali-yargilama-sureci