Türk Takımları Avrupa Sınavında Kötü Bir Sezon Geçiriyor 30 Yıl Önceki Duruma Geriledik

Türk takımları, Avrupa kupalarında bu sezon beklenmedik skorlarla ve mağlubiyetlerle karşılaştı. 5 takım ile katıldığımız Avrupa mücadelesinde şuan iki takımımız mücadele ediyor. Bu durum son 30 yılın en kötü tablosu olarak görülüyor. En son 1989-1990 yılında 3 takım ile katıldığımız turnuvalardan puansız dönmüştük ve toplam 0,333 puan toplayabilmiştik.

Bu sene ise elemeler dahil toplam 5 takım ile mücadele ettiğimiz Avrupa’da şuan 2 takımımız mücadele ediyor. Şuana kadar topladığımız ortalama puan ise 1,9. Bu da son 30 yıl içinde elde ettiğimiz en kötü skor olarak tarihimize geçmiş durumda.

1989-1990 sezonunda Avrupa’ya katılan takımlarımız; Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe idi. O tarihlerde Şampiyon Kulüpler Kupası olarak bilinen kupada Fenerbahçe, Sparta Prag ile eşleşmişti. İki mücadele yapan temsilcimiz Çek temsilcisine ilk maçı 3-1, ikinci maçı ise 2-1 kaybederek turnuvaya veda etti.

Beşiktaş ise o sezon Kupa Galipleri turnuvasında Alman ekibi Borussia Dortmund ile eşleşmişti. Maalesef siyah beyazlı temsilcimiz de iki maçta rakibine karşı koyamadı ve turnuvadan ilk maçta elendi Skorlar 1-0 ve 2-1 olarak sonuçlandı.

UEFA Kupası ile Avrupa kupalarında sahne alan Galatasaray ise o sezon Avrupa’da puan alan tek takım olmuştu. Kızılyıldız ile eşleşen temsilcimiz ilk maşında 1-1 berabere kalmasına rağmen ikinci maçta 2-0 yenik düştü. Bu skorla Galatasaray’da Avrupa kupalarına veda etti. 3 takımımız toplamda 6 maçta 1 puan alarak o sezonu büyük bir hezimet ile kapattı. 6 maçın 5 tanesi mağlubiyet 1 tanesi beraberlik ile sonuçlandı. Türk takımları toplamda 0,333 puan elde etti.

Türk Takımları 90’lı Yıllarda Avrupa’yı Fethe Çıktı

Avrupa mücadelelerinde kötü bir performans sergileyen Türk Takımları, 90’lı yıllarla beraber güzel bir ivme kazandı. 1989-1990 yılında 32 katılımcı ülke arasında 24. Sırada yer alan Türkiye, bu tarihten sonra hızlı bir toparlanma sürecine girdi. 2000 yılına kadar özellikle Galatasaray’ın UEFA başarıları ile beraber bir atmosfere giren Türkiye, 2000 yılında 7. Sırada kendine yer buldu.

2000 yılından sonra ise Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve bazı Anadolu kulüplerinin başarısı artmaya başladı. Avrupa’da daha çok kendini gösteren ülkemiz son 13 sezondur 10-12 sıra bandından ilerliyordu. Ortalama puan ise 6,33 civarında idi.

2020-2021 Sezonu Eskiye Dönüş Sezonu Oldu

2020-2021 sezonu Avrupa macerası kısa ve kötü süren bir macera oldu. 5 takım ile mücadele ettiğimiz Avrupa’da şuan 2 takımımız kaldı. Galatasaray bu sene Avrupa’da 2 galibiyet ve 1 mağlubiyet alarak Avrupa’ya veda etti. Beşiktaş ise oynadığı iki maçtan da mağlubiyet ile ayrıldı.

Bir diğer takımımız Aytemiz Alanyaspor tarihinde ilk kez Avrupa kupalarına katıldı. Tecrübesizliğinde vermiş olduğu durum ile ilk maçtan Avrupa defterini kapattı. Şuan Avrupa’da mücadele eden Başakşehir ve Sivasspor kaldı. Bu takımlarda oynadığı iki grup maçından da mağlubiyet ile ayrıldı. Toplam bakıldığında 10 maç oynayan Türk Takımları sadece 2 galibiyet alabildi ve 8 maçtan mağlup ayrıldı.

Sonuçların ortalamasına bakıldığında 1.9 gibi kötü bir ortalama elde ediliyor. Bu sonuç son 30 yılın en kötü sonucu olarak tarihe geçti. UEFA turnuvalarına katılan 55 ülke arasında 33. Sırada yer alan Türkiye;

- OKU HABER, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5660403/turk-takimlari-avrupa-sinavinda-kotu-bir-sezon-geciriyor-30-yil-onceki-duruma-geriledik