Biten En İyi Netflix Dizileri İçerisinden 8 Efsane Dizi

Biten en iyi Netflix dizileri listemizde izlemeye fırsat bulamadığınız, kaçırdığınız veya tekrardan izlemek isteyeceğiniz diziler yer alıyor. Birbirinden farklı konulara ve hikayelere değinen bu diziler, izleyicilerden tam not alarak Netflix’in başarılı yapımları arasına girmeyi başardılar.

Dizilerin hikaye örgüleri ve karakterleri dizilerin sevilmesinde ve unutulmazlar arasına girmesinde büyük pay sahibi oldu. Çekimleri ve bölümleri bitmesine rağmen halen hafızalarda kalan bu dizileri eğer izlemedi iseniz yazımızı okuduktan sonra mutlaka izleyeceksiniz!

1- Freud

Netflix’in orijinal dizi içeriklerinden olan Freud dizisinde ünlü Psiko-analizci Sigmund Freud’un hayatı konu ediniliyor. 8 bölümden oluşan psikolojik gerilim dizisinin ilk bölümü 2020 yılında yayınlandı. Marvin Kren’in yönetmenliğini yürüttüğü dizide Freud karakterine Robert Finster hayat vermiştir. Dizinin ana karakterlerinden birisi olan Fleur Salome’yi ise başarılı oyuncu Ella Rumpf oynamaktadır. Freud’un hikayesi 19. yüzyıl da Viyana’da geçmektedir.

Cinayet ve kaybolma olaylarının geçtiği dizide Sigmund Freud’un bu olayları çözebilmesi için bir medyum ve iki dedektif ile iş birliği yapmasını konu edinilir. Bunun yanı sıra o zamanlar dehasının kanıtlanmadığı Freud’un bazı hastalıklarla ilgili teorilerine kimsenin itimat etmemektedir.

Kendi iyileştirme merkezini kurarak kendi teorik ve pratik yöntemleri ile bu hastalıkların çözümüne ilişkin çalışmalar yürütmektedir. İlk başlarda başarısız olan Freud, dizinin ilerleyen bölümlerinde tedavi süreçleri hakkında dehasını konuşturacaktır. Bunun sonucunda psiko-analitik kuramın öncüsü olarak ismi telaffuz edilecektir. (IMDb puanı:6.5)

2- Unorthodox

Unorthodox dizisi kendisine yeni bir başlangıç yapmak isteyen bir kadının hikayesini konu ediniyor. Görücü usulü ile zorla evlendirilen bir kadın, gerçekleştiremediği hayallerini gerçekleştirmek için önceki hayatından koşarak uzaklaşır ve hayallerinin peşinden gider. Hem eski evliliğinden hem de mensubu olduğu dini topluluktan kaçan şanssız kadın, Berlin’de kendisine yeni bir hayat kurmak ister. Maalesef geçmişi şanssız kadının peşini bir türlü bırakmaz.

2020 yılında yayınlanan Alman ve Amerikan ortak yapımı mini bir dram dizisidir. Unorthodox dizisi gerçek yaşanmış bir olaydan esinlenerek izleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Dizide geçen olayları yaşayan kadının ismi Deborah Feldman’dır. Başarılı dizinin yönetmenliğini Maria Schrader üstlenmiştir. Deborah’ı da dizi de başarılı oyuncu Shira Haas (Esty) canlandırmıştır. (IMDb puanı: 8.0)

3- Narcos ve Narcos Mexico

Narcos, uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatının anlatıldığı bir dizi olarak bilinir ama Amerikan suç drama dizisidir. Dizinin ilk iki sezonunda Pablo Escobar’ın hayatı konu edinilmekte iken üçüncü sezonunda ise Cali Karteli’nin gerçekleştirdiği olaylara odaklanılmaktadır. Diego Luna, Scoot Mcnairy ve Terasa Ruiz gibi oyuncuları bünyesinde barındıran dizi, dünden bugüne Meksika’da meydana gelmiş uyuşturucu savaşlarını izleyicinin beğenisine sunuyor.

İlk bölümlerde Pablo Escobar ve Meksika’da başlayan uyuşturucu mücadelelerinin başlangıcına odaklanıyoruz. Felix Gallardo adındaki yasa dışı isim, Guadalajara kartelinin önlenemez yükselişine tanık olur. Buna benzer bir yükselişi gerçekleştirmek için çeşitli insan tacirlerini bir araya getirerek bir örgüt kurar.

Kiki Camerana adındaki DEA ajanının görev yerinin Kaliforniya’dan Guadalajara’ya taşınmasıyla beraber Kiki, Felix’in yasa dışı faaliyetleri hakkında istihbarat toplamaya başlar. Böylelikle uyuşturucu tacirlerine karşı yıllar boyu sürecek bir mücadelenin fitilini ateşlemiş olur. (IMDb puanı:8.4)

4- House of Cards

House of Cards, Michael Dobbs’un aynı isimli romanından esinlenerek uyarlanmıştır. 2013 yılında ilk olarak izleyici ile buluşan politik drama türünde başarısını kanıtlamış bir Amerikan yapımı dizidir. Siyaset ve politika severlerin büyük bir tutku ile izleyeceği dizi entrika ve sürükleyici sahneleriyle izleyicileri ekran başına kilitlemektedir.

Amerikan başkanı rolünü canlandıran Frank Underwood’un başkanlık uğruna ne denli kötüleşebileceğini tahmin bile edemeyeceğiniz olaylar sizlerle buluşturuluyor. Washington’da geçen bu dizide Frank Underwood kadar karısı Claire Underwood’un da acımasızlığına tanık olacağız. Başkanlık uğruna birçok kişinin acımasızca harcandığı dizide kurgusal olarak bir çok ünlü isim canlandırılmaktadır.

(IMDb puanı: 8.7)

5- Better Call Saul

Efsane dizi Breaking Bad’in yetenekli avukatı olarak bilinen Saul Godman’ın ana karakter olduğu bir dizidir. Dizi, Breaking Bad’in devamı niteliğinde sayılmaktadır. Breaking Bad dizisinde geçen olayların öncesi anlatılmaktadır. Örnek verecek olursak düzenbaz avukat olarak bilinen avukat Saul Godmann bu dizi öyküsünde henüz sahtekar olmamıştır.

Ek olarak avukatımızın nasıl dönüştüğünü kariyerinin ve çevresindeki kişilerin nasıl Breaking Bad dizisine evirildiğini göreceksiniz. Dizi başına ortalama 46 dakika olan dizinin oyuncu kadrolarında;

Vince Gillian ve Peter Gould’un kaleminden çıkarak izleyici ile buluşmuştur.

(IMDb puanı: 8.7)

6- The Last Dance (Son Dans)

Biten en iyi Netflix dizileri listesinde yer verdiğimiz The Last Dance dizisi basketbol dünyasının efsanevi ismi olan Michael Jordan’ın hayatını konu almaktadır. Geçtiğimiz 2020 yılının nisan ayında 10 bölümlük bir mini dizi şeklinde yayınlanan spor belgesel dizisidir. 1997 ve 1998 sezonundan görüntülerle dolu olan bu belgesel dizisinde Michael Jordan’ın Chicago Bulls’daki eşsiz hikayesini seyircilere anlatılıyor.

Belgeselin yönetmenliğini üstlenen Hehir ve Jordan’ın görüşmesinden sonra Micheal Jordan dizi hakkında yorumlarda bulundu. Jordan, seyirciler diziyi izledikten sonra bunları neden yaptığımı, yaparken neler hissettiğimi, söylediklerimin arkasında aslında neler olduğunu, kısacası seyircinin beni anlamamasından dolayı endişeliyim diyerekten film hakkında çekincelerini dile getirmiştir. (IMDb puanı:9.2)

7- Sherlock

Biten en iyi Netflix dizileri listemize yine efsane fakat bu sefer kurgu karakter olan “Sherlock” ile devam ediyoruz. Mark Gatiss tarafında 2010 yılında televizyon içim geliştirilen adını aldığı Sir Arthur Conan Doyle’nin romanlarına dayanan Britanya dizisidir. Bu hikayeleri okuyanlar ya da bu karakterle ilgili filmleri izleyenler dizinin konusunu az çok bileceklerdir.

Dizi sürükleyici olay öyküsü sayesinde izleyicinin büyük beğenisini toplayarak büyük bir kesim tarafından izlenme başarısı yakaladı. Dizinin önemli bir başarısı da böylesine ustalık isteyen bir hikayenin aynı tadı ile televizyona başarılı bir şekilde aktarılmasıdır. Londra’da geçen dizinin öyküsü, Londra’da işlenen cinayetlerin peşine düşen eyalet polisinin Sherlock ve evini paylaştığı arkadaşı Watson’un yardımları sayesinde cinayetleri nasıl çözdüğünden oluşmaktadır. (IMDb puanı: 9.2)

8- Breaking Bad

Biten en iyi Netflix dizileri listemizi tartışmasız herkesin en iyi dizilerden birisi olarak nitelendirdiği efsanevi dizi Breaking Bad dizisi ile sonlandırıyoruz. Lisede kimya hocası olarak görev yapan Walter White kanser olduğunu ve öleceğini öğrenmesi ile beraber, öldükten sonra ailesine iyi bir hayat bırakma gayesi ile bir şeyler düşünmeye başlar.

Federal ajan olan eşinin kardeşinin kocası ile beraberken, bulundukları yerde bir uyuşturucu operasyonunun üzerine denk gelirler. Orada öğrencisi olan Jessie’yi gören Walter White bu işte ne derece bir para döndüğüne şahit olur.

Olay sırasında öğrencisini ele vermez ve ertesi gün onunla konuşarak, bir plan yapar ve ikisi ortak olarak uyuşturucu işine başlarlar. Uyuşturucu ticaretine kimya biliminin kusursuzluğuyla yaklaşarak Amerika ve Meksika tarihinin en saf ve en temiz Met’ini üreterek ününe kavuşur. Met’in ün ile beraber parayı getirdiği gibi Walter’in başına ciddi sorunlarda açacaktır.

Büyük bir üne kavuşan Walter White yaptığı işi çevresinden de saklamak zorundadır. Hem karakter hem de görünüş açısından büyük değişime uğrayan Walter White yaptığı işi dizinin ilerleyen bölümlerinde eşine açıklayacak ve uyuşturucudan elde ettiği parayı temizlemek için çeşitli planlar devreye sokacaktır. Dizide mükemmel zekaya sahip olan Walter White karakterini başarılı oyuncu Bryan Cranston canlandırmaktadır. (IMDb puanı: 9.5)

- OKU HABER, İnternet Dizileri bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5665658/biten-en-iyi-netflix-dizileri-icerisinden-8-efsane-dizi