Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı: Sekreterlik İşlerini Yapmaktan Aile Hekimleri Hastalarına Bakamıyor!

İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimlerinden ‘İzlem’ çalışması istediğini belirtti. Açıklama yapan Tamur, bu çalışmanın zaten Covid-19 salgınının henüz ilk zamanlarında yapılmaya başlandığını ifade etti. Pandemi döneminin başında vaka sayısı yaklaşık olarak 20,30 iken yapılan izlem çalışmasının artık vaka artışı nedeniyle yapılamayacak boyutta olduğu Tamur tarafından dile getirildi.

‘İzlem’ Çalışmasını Yarıdan Fazla Gerçekleştiren Aile Hekimlerine Yarım Ek Ödeme!

Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı’nın yaptığı açıklamaya göre her bir aile hekiminin başına yaklaşık olarak 200 hasta düşüyor. Bu hastaların koronavirüs nedeniyle her gün tek tek aranması ve denetlenmesi Sağlık Bakanlığı tarafından isteniyor. Ancak aile hekimleri, bu sekreterlik işleri nedeniyle kendi işlerini yapamaz hale geliyor. Üstelik Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ek ödemeler, bu arama çalışmalarına bağlı olarak gerçekleşiyor.

Aile Hekimleri İzlem Çalışması Yapmak İstemiyor!

Tamur’un açıklamasına göre aile hekimleri ‘izlem’ çalışmasını bilimsel bulmadığı için yapmak istemiyor. Ayrıca günlük aramalarını yarıdan fazla gerçekleştiren aile hekimlerine yarım ödeme yapılıyor. İzlem çalışmasının bilimsel herhangi bir yönü bulunmadığının altını çizen Tamur, pandeminin bu çalışmayla engellenebileceğini düşünmediklerini de dile getiriyor.

Hem İzlem Çalışması Yapmak Hem de Hekimlik Yapmak Aynı Anda Mümkün Değil!

Hem hasta bakmanın hem de izlem çalışması yapmanın bir arada mümkün olmadığını ifade eden Mustafa Tamur, günde 50 hastasını arayan bir aile hekiminin her bir hastasına 8 dakika ayırması durumunda 400 dakika zaman ayırması gerektiğini açıkladı. Bunun da yaklaşık olarak 7 saat telefon başında çalışma gerektirdiğini ifade etti. Bu durumda aile hekimlerine gelen hastalara da tıbbi sekreterlerin bakmasının mümkün olduğunun altını çizdi.

‘İstanbul’da Salgın Artıyor. Günlük Vaka Sayısı 15 Bin!’

Covid-19 salgını ile ilgili açıklamalarda da bulunan Tamur, Mart-Nisan aylarındaki vaka sayısının çok çok üstünde olunduğunu da belirtti. ‘Kimse farkında değil ama biz farkındayız’ diyerek salgının boyutunun her geçen gün arttığını dile getiren Mustafa Tamur, açıklanan rakamların oldukça üzerinde olunduğunun altını çizdi. Açıklamalarında İstanbul’daki vaka artışına değinen Tamur, İstanbul’da günlük vaka sayısının 15 bin olarak gerçekleştiğini bildirdi ve artık pandemi için işe yarar, ciddi önlemlerin alınmasının gerektiğini ifade etti.

- OKU HABER, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.okuhaber.com/haber/5681505/aile-hekimleri-dernegi-baskan-yardimcisi-sekreterlik-islerini-yapmaktan-aile-hekimleri-hastalarina-bakamiyor